Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Világszerte híres lett az a dán–svéd politikus, aki miatt Recep Tayyip Erdogan török elnök januárban kijelentette, nem számíthat Svédország Törökország támogatására a NATO-csatlakozási folyamatban. Rasmus Paludan az év elején Koránt égetett a stockholmi török nagykövetség előtt, ami a muszlim többségű országban is kiverte a biztosítékot; több helyen indulatos demonstrációkkal és a svéd zászló elégetésével válaszoltak. A török elnök bejelentését követően több ilyen eseményt nem is engedélyezett a rendőrség Paludan számára idén tavasszal, és most úgy tűnik, többet nem is kíván ilyeneket tartani a félig svéd politikus, legalábbis Svédországban.
Paludan nem idén kezdte provokatív performanszait – amelyeket ő pártjának, a Szigorú Kurzus (Stram Kurs) választási gyűléseinek hív –, hanem már tavaly is több tucat alkalommal égetett Koránt Svédország-szerte, melyeket a rendőrség rendre nagy erőkkel biztosított.
Sokan úgy gondolják, hogy részben tevékenységéhez köthetőek a 2022 húsvétján kitört véres zavargások több svéd városban, melyekben több mint 160 rendőr sérült meg, ugyanakkor ezt a vélekedést sokan cáfolták azóta.
A támadások kövekkel és Molotov-koktélokkal elsősorban a rendőrök ellen irányultak, az elkövetők különféle bevándorló-hátterű bűnbandák tagjai voltak, akik „meg akarták mutatni”, hogy a rendőrségnek nincsen hatalma felettük.
A napokig tartó zavargásokat a rendőrség a modern idők legvéresebb erőszakhullámának tartja, ezzel összefüggésben több tucat fiatalt tartóztattak le, és néhányukat már el is ítéltek, a legutóbb szerdán. A bíróság előtt álló tíz személy az elkövetés idején mind 18 év alatti volt, közülük heten kaptak – meglehetősen enyhe – büntetést. A fiatalkorúak Navestadban vettek részt a „felkelésben”, amely két napon át tartott, hevességéről pedig sokat elmond, hogy a rendőrség összesen 38 éleslőszeres lövést adott le, az egyiktől egy 28 éves férfi is életét vesztette.
Rasmus Paludant is meggyanúsították a múlt héten. A malmői bíróság népcsoport elleni gyűlöletkeltéssel vádolta meg a politikust a malmői Korán-égetése kapcsán. Az ügyész szerint azért csak most vádolták meg, mert a nyomozás túl sokáig húzódott, ami többek között annak köszönhető, hogy fenyegetettség miatt a rendőrségnek több biztonsági intézkedést is kellett foganatosítania.
A Dániában élő Paludan a svéd köztelevíziónak azt mondta, hogy nem fog megjelenni a malmői tárgyaláson, mert szerinte a rendőrség nem tudja garantálni a biztonságát a városban – telefonon viszont rendelkezésre áll.
A szélsőséges politikus arról is beszélt, hogy belátható időn belül nem megy Svédországba, mert szerinte a svédek nem értették meg az üzenetét. A rendőrség friss adatai szerint Paludan tavaly április és szeptember közötti „választási gyűlései” 84 millió svéd koronájába (hárommilliárd forint) kerültek az adófizetőknek.
Borítókép: Rasmus Paludan akciózik a koppenhágai török nagykövetség előtt (Fotó: Ritzau Scanpix via AFP)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.