Putyin elnök újraírta a nukleáris stratégiai fegyveregyensúly kérdését. Felfüggesztette országa részvételét az utolsó megmaradt stratégiai fegyverzetkorlátozási egyezményben, az Új START-ban – de hangsúlyozta, hogy felfüggesztésről, nem pedig kilépésről van szó.
Vlagyimir Putyin, aki a hadsereg főparancsnoka is egyben, kiadta a Roszatomnak és a védelmi minisztériumnak, hogy helyezzék készenlétbe Nyugat-Szibéria partjai előtt, az Északi-sarkkörtől északabbra elhelyezkedő óriási szigeten, Novaja Zemlján működő atomfegyver-kísérleti telepet. Korábban a Szovjetunió nukleáris kísérleteinek 95 százalékát itt hajtották végre. A Roszatom hatalmas katonai-polgári konszernjének részelemei, kutatóintézetek, gyárak foglalkoznak az oroszországi atomfegyverek tervezésével, gyártásával. A védelmi minisztérium dolga a fegyverekkel kapcsolatos egyéb technikai, szervezeti, logisztikai kérdésekkel való törődés.
Szergej Rjabkov oroszországi külügyminiszter-helyettes, aki az atomfegyverekkel kapcsolatos kérdéseket felügyeli, értelmezte Putyin szavait. Szerinte Moszkva sérelmeinek központjában két dolog áll: először is az orosz felfogás szerint az USA becsapta őket, amikor ötszáz, rendszerbe állított hidrogénbombáját átminősítette feltehetőleg taktikai (kisebb hatóerejű) atomfegyverré, amelyekre nem vonatkozott az Új START-egyezményben meghatározott számszerű korlátozás.
Másodszor a hidrogénbombákkal felszerelkezett Nagy-Britannia és Franciaország nukleáris ütőerejét továbbra sem számolják bele az egyezmény globális mérlegébe. Mindkét európai atomhatalom nukleáris ereje stratégiai bombákból áll.
Moszkvában arra gondolnak, hogy a hidegháború csúcsán, a múlt század hetvenes éveiben, nyolcvanas évei elején a Szovjetunió és az Egyesült Államok által rendszerben tartott, egyenként több tízezer nukleáris robbanófej korában a francia és az angol atomfegyverkészletek relatív súlya elhanyagolható volt. Ám a hidegháború (első szakasza) lezárásával a két nukleáris szuperhatalom, az Egyesült Államok és Oroszország a huszadára csökkentette a stratégiai robbanófejek számát, miközben Párizs és London változatlanul fenntartotta atomfegyver-arzenálját.