A közösségi-médiában megjelent videókon – amelyeken az ukrán hadsereg és a férfi testvére szerint is Timofíj Sadura szerepel, aki február harmadikán tűnt el – az látható, hogy a lövészárok peremén cigarettázó férfit a „Dicsőség Ukrajnának” kijelentése után többször félautomata fegyverekkel lövik meg. Majd ezt követően az elkövetők trágár szavak közepette kívánták a halálát – adta hírül a BBC.
A hivatalos ukrán közlemény szerint az elhunyt még a megszállt területeken van, így az azonosítást csak a holttest visszaszállítása után tudják elvégezni.
Az ukrán kormány népirtó cselekedetnek minősítette az esetet, az ukrán főügyész pedig bejelentette, hogy megkezdte a nyomozást az ügyben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgy fogalmazott, „a megszállók egy harcost öltek meg, aki bátran kiáltotta Ukrajna dicsőségét, hát tegyünk mi is így”.
A férfi az eset napvilágra kerülését követően nemzeti hőssé vált Ukrajnában, számtalan formában megemlékeztek róla.
Ugyanakkor nem ő a háború első ilyen nemzeti jelképe. Emlékezetes, hogy a konfliktus kirobbanását követően röviddel, a Kígyó-szigeten állomásozó ukrán katoák váltak hőssé, miután elküldték melegebb éghajlatra a megadásra felszólító orosz hadihajót. Először úgy hitték, hogy a bátor harcosokkal az orosz csapatok végeztek, de mint később kiderült, legalább egy részük orosz hadifogságba került. Ennek ellenére még postai emlékbélyeget is kiadtak a tiszteletükre.
A Kijev szelleme vagy a kijevi fantom néven ismerté vált pilóta is a háború első szakaszában vált hőssé, miután a beszámolók szerint összesen 58 orosz gépet lőtt le. A bravúros harci cselekményről később elismerték, hogy kitaláció volt, amivel a morált akarták javítani.
Hasonlóan hősként ünnepelték azt a katonát, aki Herszon közelében úgy robbantott fel egy hidat – ezzel elvágva az orosz előrenyomulást –, hogy egyúttal magát is felrobbantotta.