„Drámai a változás, mindez egy új és meglepő képet fest arról, hogy mennyire megváltozik Amerika. A megosztottság, a koronavírus, a rossz gazdasági helyzet megdöbbentő hatással van az alapértékeinkre” – fogalmazott Bill McInturff közvélemény-kutató a The Wall Strett Journal amerikai gazdasági lap által megrendelt felmérésére, amely többek között a gazdasági kilátásokat, az amerikai hazaszeretetet, a vallást, a gyermekvállalási kedvet és az LMBTQ-kérdéseket járta körül.
A márciusi felmérés szerint a hagyományos amerikai értékek – az alkotmány, a zászló, a szokások, a szimbólumok és a kultúra tisztelete, az egyén szabadsága, az individualizmus, az országért való odaadás, a lojalitás, az intézményi bizalom – támogatottsága 1998 óta visszaszorult, a pénz kivételével, amelynek 31-ről 43 százalékra nőtt meg a jelentősége az amerikaiak szemében.
A kutatása ugyanakkor pártok és korosztályok között is törésvonalat mutat, ugyanis a fiatalok és demokraták kevésbé értékelik a hagyományos amerikai értékeket az idősekhez és a republikánusokhoz képest.
A The Wall Street Journal hozzáteszi, hogy számos esemény „megtörte” a nemzeti egységet az első felmérésük óta, nevezetesen a szeptember 11-i terrortámadás, a gazdasági válság és az áthidalhatatlannak tűnő politikai ellentétek.
A CNN amerikai hírtelevízió hozzáteszi, hogy az egyre több iskolai lövöldözés, a megosztó törvények és az intézményi bizalom csökkenése is visszaszoríthatta az amerikai értékek támogatottságát.
A felmérés szerint az amerikai patriotizmus 38 százalékra csökkent az 1998-as 70 százalékhoz képest.
Azonban amíg a republikánusok 59 százaléka, addig a demokraták 23 százaléka szerint továbbra is fontos a hazaszeretet. Azonban négy válaszadóból hárman vélekedtek úgy, hogy az Egyesült Államok a legjobb, vagy az egyik legjobb ország a világon, noha közel a duplájára, 29 százalékra nőtt 2016 óta az a vélemény, hogy más országok jobbak az „ígéret földjénél”.
A kutatásban résztvevők 39 százaléka szerint „nagyon fontos” a vallás, ám ez 1998-ban még 62 százalék volt. Hasonló mértékben csökkent a közösség és annak értékei iránti elköteleződés is.
A gyermekvállalást már régóta nem emlegetik a legfontosabb kérdések között az amerikaiak, csupán minden harmadik válaszadó szerint fontos a gyermekvállalás, ez az ezredforduló végén még 59 százalék volt.
A népességügyi iroda (PBS) adatai azonban rávilágítanak, hogy a késői házasodás, a fogamzásgátlás elterjedése, az abortusz lehetősége, a gyermekvállalás költsége vagy a szabadságról való lemondás hiánya hogyan csökkentette a születési rátát.
A The Wall Street Journal felmérése szerint továbbá az amerikaiak 43 százaléka szerint „már eleget tettek” a transzneműek elfogadásáért – 33 százalék ellenében. Míg közel a válaszadók fele szerint nem tettek eleget a férfiak és nők közti egyenlőség tekintetében.
Ugyancsak a felük nyilatkozott úgy, hogy nem lenne hajlandó semleges neműként (they/them) megszólítani valakit – gyakran vált ki széles körű vitát a tengerentúlon, hogy az LMBTQ-közösség azon tagjai, akik sem férfinak, sem nőnek, vagy éppenséggel mind a kettőnek érzik magukat, semleges megszólítást követelnek maguknak egy beszélgetés során. Ellenzői szerint ez az ideológiai problémák mellett extra odafigyelést követel meg a beszélgető partnertől, sőt szerintük szólásszabadsági és véleménynyilvánítási aggályokat is felvet.