A német kormány az orosz–ukrán háború kitörése után fokozottabb figyelmet fordít a hadserege fejlesztésére, azonban az éveken keresztül alulfinanszírozottan működő Bundeswehr esetében ez nem könnyű feladat. A tartalékos erőket a modernizációs terv fontos részének tekintik, ám a tartalékos katonák szövetségének vezetője szerint ezek a csapatok messze nem képesek megfelelni ezeknek a céloknak, és inkább tűnnek fantomhadseregnek, mint az ország védelméhez szükséges értékes komponensnek. A Stuttgarter Zeitung német lapnak nyilatkozva Patrick Sensburg nyugalmazott alezredes, a CDU egykori parlamenti képviselője elmondta, hogy véleménye szerint a tartalékosokat rosszul irányítják és jelentősen alulfinanszírozzák.
Óriási létszám, kevés kiképzett katona
A hivatalosan nyilvántartott mintegy 930 ezer fős tartalékos összlétszámhoz képest – amely azért ilyen magas, mert a törvény szerint Németországban mindenki, aki korábban katonai szolgálatot teljesített, örökre tartalékosnak számít –
valójában csak mintegy 34 ezer személy vett részt nemrég katonai kiképzésen vagy minősült aktívnak.
A tartalékosoknak a reguláris erőknél kell könyörögniük az egyenruháért, még a rutinszerű katonai kiképzés, például a céllövészet gyakorlása is nehézkes, és nincsenek katonai járműveik. Sensburg szerint a tartalékosok legfeljebb civil autókat használhatnak, és ami a legbizarrabb, a tartalékos harckocsiparancsnokok nem kapnak igazi harckocsikon való kiképzést.
Ehelyett gyalogosan hajtják végre a manővereket, a katonáknak pedig nem kötelező a részvétel a hadgyakorlatokon.
A tartalékosoknak válság idején sokféle feladatuk lenne, az erőművek őrzésétől és a sebesültek szállításától kezdve a frontvonalon keletkezett hiányosságok pótlásáig, de Sensburg szerint jelenleg nem képesek ellátni ezeket a feladatokat. „Valójában ez egy olyan erő, amely már nagyrészt csak papíron létezik” – mondta a nyugalmazott alezredes.
A veterán tiszt szerint nyilvánvaló, hogy a tartalékosok rendelkezésére álló felszerelés, járművek és fegyverek számának növelése az első lépés, de a tartalékos erők szervezeti felépítésének megváltoztatására is szükség van. Sensburg a lapnak elmondta, hogy legalább azt elő kellene írni, hogy a tartalékos katonák kétévente teljesítsenek egy kéthetes kiképzést.
Összehasonlításképpen a brit hadsereg tartalékos szárnya évente 27 nap szolgálatot vár el a katonáktól − írja a Breitbart hírportál. Ha a tartalékosok teljesítik ezt a követelményt, akkor készpénzjutalmat – „fejpénzt” – kapnak.