Magyar kocsikat törnek Ausztriában, már parkolni sem mernek az ingázók

Komoly konfliktus alakult ki az osztrák–magyar határátkelőhelyeken az elmúlt időszakban. Schattendorf (Somfalva) polgármestere a balesetveszélyes autósokra hivatkozva lezárta a magyar határhoz vezető utat. Az ingázók nem akarnak kilométereket kerülni, ezért a határon lévő parkolóban hagyják az autóikat. Azonban egyre többen számolnak be arról, hogy a kocsikban kárt tesznek az osztrák oldalon.

Magyar Nemzet
Forrás: HÍR TV2023. 04. 21. 20:14
Fertõrákos, 2020. április 22. Átkelésre váró autók a magyar-osztrák határon, a Fertõrákos és a burgenlandi Szentmargitbánya (Sankt Margarethen im Burgenland) közötti átkelõhelyen 2020. április 22-én. A két ország külügyminiszterének megállapodása értelmében a koronavírus-járvány miatt lezárt átkelõt ismét megnyitották, hogy megkönnyítsék az Ausztriában dolgozó magyarok közlekedését. MTI/Filep István Fotó: Filep István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt történt a temető melletti parkolóban. Nagyon dühítő, kellemetlen. Nem egy nagy összeg, de mégis kényelmetlen, hogy hozzányúlnak az ember itt hagyott értékéhez

– panaszolta a Hír TV riportjában Ligeti Gábor, akinek két autóját is megrongálták az elmúlt időszakban az osztrák oldalon. A férfi elmondta, 8-10 éve jár át dolgozni Ausztriába, de korábban sosem történt vele hasonló. – Senkinek semmi problémája nem volt velünk – tette hozzá.

A Radar műsorában megszólal egy másik ingázó is, akinek a gépjárművét szintén egy hónapja rongálták meg. Elárulta, azóta két autóval jár, az egyikkel a határon parkol le, a másikkal a túloldalon, példáját mások is követik.

Közös az érintettekben, hogy csak kisebb kár éri autóikat: például a márkajelzést törik le vagy rájuk festenek valamit.

Farkas Ciprián soproni polgármester emlékeztetett rá, hogy azért is dühítő és felháborító a dolog, mert magyar emberek százai használnák a határátkelőt, hogy Ausztriában dolgozzanak, és ezzel az osztrák gazdaságot is építsék.

Az elmúlt időben több magyar ember gépjárművében keletkezett kár osztrák területen. Mindig csak olyan kár, ami egy bizonyos értékhatárt el nem ér, hogy az osztrák rendőrség intézkedési ingerét ne váltsa ki

– magyarázta.

Az ingázók most attól tartanak, hogy lassan a parkolókat is lezárja előlük Schattendorf polgármestere.

Farkas Ciprián próbálta elsimítani a konfliktust, korábban levelet is írt Schattendorf polgármesterének, amelyben kérte, hogy vizsgálja ki az ügyet – egyelőre eredmény nélkül. Egyesek önbíráskodók mindenesetre saját kezükbe vették a probléma „megoldását”.

Az említett rongálások azóta történtek, mióta március 1-jén lezárták az Ágfalva–Schattendorf (Somfalva) közötti határátkelőt javítási munkálatokra hivatkozva, ugyanis az osztrák település polgármestere a határátlépési pontnál sétálóutcát szeretne létrehozni.

A városvezető azzal érvel, hogy a nagy forgalom miatt megnőtt a balesetveszély, az elmúlt időszakban több sajnálatos eset is történt, a településbe vezető utak sorsa pedig az ő hatáskörébe tartozik. Az ágfalvaiak viszont azzal érvelnek, hogy forgalomlassítással, gyakoribb sebességméréssel, rendőri jelenléttel is orvosolható lenne a probléma. Ez egyébként nem csak a magyaroknak, de a Magyarországra járó osztrákoknak is kényelmetlenséget okoz.

Egyébként nyolc éve már korlátozták ezen a határátkelőn az áthajtást, természetesen éppen a legforgalmasabb időszakokban tiltották meg: reggel 5 és 8 óra között és délután 4 és 7 óra között.

Az ingázók 2015 óta használják a határátkelőt. Így jutnak el nap mint nap munkahelyeikre, hogy ne kelljen kerülniük a nagy határ irányába, ahol gyakoriak a fennakadások a reggeli forgalomban.

Tárgyalásra hívja a magyar külügyi tárca a határt lezáró osztrákokat

Mint azt korábban a Magyar Nemzet megírta, Farkas Ciprián úgy fogalmazott, 

hisz abban, hogy sikerül valamilyen kompromisszumra jutni, de azt kizártnak tartja, hogy az osztrákok visszaállítják a határátkelési rendet.

– Mi a reményt nem adjuk fel, napi kapcsolatban vagyunk a Külügyminisztériummal, hogy megoldást találjunk erre a helyzetre, de azt tudjuk, hogy az osztrákok jelen álláspontjuk szerint nem akarják megépíteni az A3 és az M85-ös út határon átívelő, magas szintű útkapcsolatát. 

A magyar kormány 2024 végéig biztosan megépíti a gyorsforgalmi utat a határig, ahogyan azt a soproniaknak is megígértük.

Farkas Ciprián elmondta, 10-15 ezer autó minden nap elindul a határ felé, az utazókat nagyon rosszul érinti a lezárás, valamint a korlátozások. 

Nem csak egy település vezetett be tiltást

A Szentmargitbányáról Magyarországra vezető útról február 28-tól kezdve minden gépjárművet kitiltottak. Ez alól csak a környező települések forgalma képez kivételt. A Magyarországról érkezők, köztük a Sopronból Ausztriába ingázók különösen érintettek. 

Február 28-tól az L210-es úton Szentmargitbánya/St. Margarethen közelében behajtási tilalmat vezettek be az 5,863 km-től (az L210/Triftgasse csomópont után) a 10,578 km-ig (közvetlenül a határig). Felmérések kimutatták, hogy a St. Margarethen határátkelőn áthaladó járműveknek a kétharmada Kismarton/Eisenstadt vagy az autópálya felé halad tovább.

Szijjártó Péter beszámolt róla, hogy szakértői megbeszélések kezdődnek az ügyben, amelyeknek végén javaslat készül arról, hogy a forgalom tudatos szervezésével „hogyan lesz biztosítható a határ gyors átjárhatósága és a helyiek normális életkörülményeinek a megőrzése”.

Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatják, ahol videóriportban számolnak be a rongálásokról.

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Filep István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.