Elfogadhatatlan mennyiségű dietilénglikolt és etilénglikolt mutattak ki a pandzsábi székhelyű QP Pharmachem által gyártott Guaifenesin TG szirup vizsgált mintáiban a WHO szerint.
Mivel mindkét vegyület mérgező, fogyasztásuk akár halálos is lehet.
A közlemény nem részletezte, hogy megbetegedett-e valaki. Az Egészségügyi Világszervezet hónapokkal korábban több más, Indiában gyártott köhögéscsillapító szirupot hozott összefüggésbe gambiai és üzbegisztáni gyermekhalálozásokkal.
Szudhir Pathak, a QP Pharmachem ügyvezető igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy a cég a kifogásolt szállítmányt – amely 18 346 palackot tartalmazott – eredetileg Kambodzsába exportálta, miután megkapta az összes szükséges hatósági engedélyt. Aláhúzta, hogy nem tudja, hogyan jutott el a termék a Marshall-szigetekre és Mikronéziába, viszont vállalata jogi lépéseket tett az ügyben.
A WHO közleménye szerint a köhögés tüneteinek enyhítésére használt készítményt az ausztrál gyógyszerfelügyelet, a Therapeutic Goods Administration vizsgálta. A közleményben kiemelték, hogy
sem a megadott gyártó, sem a forgalmazó nem nyújtott garanciát az Egészségügyi Világszervezetnek a termékek biztonságosságára és minőségére vonatkozóan.
A szirupot a Trillium Pharma forgalmazta, amelynek székhelye az indiai Harijána államban található. India a világ egyik legnagyobb gyógyszerexportőre, és elsődlegesen a fejlődő országokba szállít. Az elmúlt hónapokban számos indiai cég került górcső alá gyógyszereik minősége miatt, és a szakértők aggályokat fogalmaztak meg a gyógyszerek előállításához használt gyártási gyakorlatokkal kapcsolatban.
Októberben a WHO globális riasztást adott ki, miután négy, az indiai Maiden Pharmaceuticals által gyártott köhögéscsillapítót hozott összefüggésbe gambiai gyermekhalálozásokkal. Mind az indiai kormány, mind a Maiden Pharmaceuticals tagadta a vádakat.
Márciusban India visszavonta egy olyan cég gyártási engedélyét, amelynek köhögéscsillapítóit 18 gyermek halálával hozták összefüggésbe Üzbegisztánban.
A hónap elején az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) közölte, hogy az Egyesült Államokban három halálesethez és súlyos fertőzéshez köthető szemcsepp indiai gyártója több biztonsági előírást is megsértett.