Rendkívüli, csaknem polgárháborús állapotok alakultak ki Franciaország tengerentúli területén, Mayotte szigetén, a probléma forrása az ellenőrzés nélküli illegális bevándorlásban rejlik. A szomszédos Comore-szigetekről ugyanis tömegével érkeznek az illegális bevándorlók, akiknek még dokumentumaik sincsenek, és bűnözésből élnek, bandákba verődve fosztogatnak. A helyiek már az utcára sem mernek kimenni sötétedés után.
Gérald Darmanin belügyminiszter februárban bejelentette, hogy nagyszabású műveletre készül a szigeten: tömegesen kitoloncolja az illegális bevándorlókat és lebontatja a nyomornegyedekben összetákolt viskókat.
A helyi nyelven „Wuambushu” (első próbálkozás) névre keresztelt művelet végrehajtására a belügyminiszter zöld jelzést kapott Emmanuel Macron államfőtől. Sajtóértesülések szerint félezer csendőrt és rendőrt küldenek a szigetre erősítésképp a már ott tartózkodó 750 rendőr és hatszáz csendőr mellé. Az akció célja, hogy teljes egészében felszámolják az illegális bevándorlást, amelybe a migránsok kitoloncolásán túl a nyomornegyedek buldózerekkel való lerombolása is beletartozik. A művelet kezdetét a muszlimok legnagyobb ünnepének számító ramadán végéhez igazítva április 20-ra időzítették a francia hatóságok, ám most, a dátum közeledtével a Comore-szigeteki kormány arra kérte a francia kormányt, hogy hagyjon fel a művelettel, különös tekintettel a kitoloncolásokra, mivel az illegális migránsokat a francia kormány a Comore-szigetekhez tartozó Anjouan nevű szigetre deportálná.
A Comore-szigetek kormánya által közzétett közleményből kiderül: megdöbbenve értesültek arról, hogy a francia kormány nem hagyott fel a fent említett projekttel, és tömeges kitoloncolásra készül. A szöveg kiemeli, hogy az elmúlt húsz évben békés párbeszéd alakult ki a Comore-szigetek és Franciaország között, amely szoros és gyümölcsöző együttműködést eredményezett, ám a ramadán havában induló, két hónapig tartó hadművelet aláássa az emberi jogok tiszteletben tartását és a két országot összekötő jó kapcsolatokat. A közlemény szerint a Mayotte szigetére vonatkozó választási ígéretek, amelyek szerint felszámolják a nyomornegyedeket és kitoloncolják az illegális bevándorlókat, nem vezethetnek egy egész régió destabilizálásához az Indiai-óceán térségében és az afrikai kontinensen, különösen a jelenlegi helyzetben, amikor a nemzetközi közösség azon dolgozik, hogy megszilárdítsa a békét.
A helyzetre való tekintettel április 5-én a Comore-szigeteki civil szervezetek sajtótájékoztatót tartottak, hogy felhívják a figyelmet a közelgő tömeggyilkosságra, amelyet szerintük a francia kormány készül elkövetni.
Youssouf Attick Ismael, a Maore-bizottság elnöke ezért nemzetközi szervezetekhez fordul segítségért, hogy tájékoztassa őket a francia kormány által tervezett „mészárlásról”, és elejét vegye annak.
Ám nemcsak Mayotte-on, hanem Párizsban is attól tartanak, hogy a francia kormány akciójának drámai következményei lesznek. Az Emberi Jogi Konzultatív Bizottság (CNCDH) elnöke, Jean-Marie Burguburu levélben arra kérte Gérald Darmanin belügyminisztert, hogy adja fel a műveletet, mivel félő, hogy az akció hatására súlyosbodhatnak a szigeten a társadalmi feszültségek. A CNCDH attól is tart, hogy a kitoloncolások során sérül a külföldi állampolgárok alapvető jogainak tiszteletben tartása.