Az Európai Néppárt képviselője, Sandra Kalniete azzal kapcsolatban, hogy egyes tagállamok megtiltják az ukrán megzőgazdasági termékek bevitelét, úgy fogalmazott,
Az európai kormányok nem járhatnak el az Ukrajna iránti szolidaritás rovására a háború alatt.
Mint mondta, „mielőtt az országok egyoldalúan döntenének az ukrán áruk kiviteli útjainak blokkolásáról, részletes információkra van szükségünk arról, hogy miért nem vitték tovább Európából ezt a gabonát vagy más termékeket, és hogy pontosan mennyi ukrán gabonát vagy más terméket tárolnak az európai raktárakban. Azt is tudnunk kell, hogy mik a tiltakozó gazdák kérései a tagállamokban.”
A néppárti politikus szerint
Bármilyen egyoldalú tagállami lépés csak Oroszország javára fog történni.
Herbert Dorfmann európai parlamenti képviselő, a néppárti képviselőcsoport mezőgazdaságért felelős szóvivője ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy „az Ukrajnával szomszédos országok mezőgazdasági termelőinek problémái valósak, és Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztosnak konkrét megoldásokat kell kínálnia a problémákra. Gondoskodnia kell arról, hogy a szomszédok segítséget kapjanak. − Az úgynevezett szolidaritási sávokat azért hozták létre, hogy segítsék az ukrán élelmiszerek harmadik országokba történő szállítását, amikor az orosz agresszió lezárta az ukrán kikötőket. Arra kérjük a tagállamok kormányait, hogy megfelelően biztosítsák ezeket a sávokat, hogy a szállítmányok oda kerüljenek, ahová kell. A gabonát az uniós piacon kívüli célállomásokra szánják. El kell kerülnünk az Európán belüli piaci zavarokat − fogalmazott.
Hozzátette azonban, hogy álláspontja szerint a szállítmányok blokkolása nem segít sem Ukrajnán, sem azokon az Európán kívülieken, akik a leginkább szenvednek az emelkedő élelmiszerárak miatt.
Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, Nagy István agrárminiszter szombaton jelentette be, hogy Lengyelországhoz hasonlóan, átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajos magvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását.
A tárcavezető szerint a jelenlegi piaci folyamatok folytatódása olyan komoly károkat okozna a magyar mezőgazdaság számára, hogy rendkívüli intézkedésekkel kell ezeknek gátat szabni.
Az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára keddre virradó éjjel a záhonyi magyar–ukrán határátkelőhelyen, ahol tájékozódott a mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos intézkedések végrehajtásáról. Ekkor elmondta, minden, Ukrajnából Magyarországra közúton és vasúton érkező gabonaszállítmány útját ellenőrzik, és csak a tranzitforgalmú járműveket engedik át az országon.