Alaszka visszatérő motívum
Alaszka nem először kerül elő az ukrajnai háború kitörése óta, orosz politikusok és politikai elemzők előszeretettel emlegetik a terület „visszakövetelését” az Egyesült Államoktól.
Alaszkát még a XVIII. század közepén gyarmatosította az Orosz Birodalom, azonban mivel sosem vált igazán nyereségessé − valamint a krími háború elvesztése miatt nehéz pénzügyi helyzetbe került a birodalom −, 1867-ben 7,2 millió dollárért eladta a területet az Egyesült Államoknak.
Alaszka megvásárlása miatt sokáig gúnyolódtak az akkori külügyminiszteren, William H. Sewardon, „Seward őrültségének”, „Seward jégszekrényének” nevezték, álláspontjuk azonban hamarosan megváltozott. A történelem utolsó, 1899-ig tartó aranyláza során harmincezer kincsvadász érkezett a vidékre, sokan közülük gazdagon tértek haza.
Tavaly júliusban Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke az Oroszországra kivetett szankciókkal és vagyonelkobzással kapcsolatban úgy fogalmazott:
Amikor [az amerikai törvényhozók] megpróbálják kisajátítani a külföldi vagyonunkat, tisztában kell lenniük azzal, hogy nekünk is van mit visszakövetelni
− utalt Alaszkára. − Az Egyesült Államoknak emlékeznie kell, hogy Alaszka valaha orosz terület volt − tette hozzá Vologyin.
Kijelentését követően a szibériai Krasznojarszk városában plakátok jelentek meg, melyeken „Alaszka a miénk!” felirat állt. Sokan felháborodásuknak adtak hangot, mivel úgy vélték, ez egy súlyos fenyegetés az orosz kormány részéről. A krasznojarszki vezetés az orosz média megkeresésére elmondta, a plakátok kihelyezése magánakció volt, nincs köze Vologyin szavaihoz, valamint nem közvetít hivatalos politikai álláspontot. Ezt követően aztán az is kiderült, hogy ki áll a nagy felháborodást kiváltó hirdetések mögött: a plakáton Oroszország térképe mellett kivehető hegycsúcsok megegyeznek az Alaszka nevű orosz cég logójával, amely lakókocsikat árul Krasznojarszkban.
Borítókép: Alaszka a miénk! − állt tavaly júliusban egy hirdetőtáblán az orosz Krasznojarszk városában (Forrás: Twitter)