A szlovén parlament határozatban ismerte el népirtásnak a Szovjet-Ukrajnában 1932–33-ban mesterségesen előidézett éhínséget, a holodomort, amelyben több millió ukrán vesztette életét. A kedden késő este elfogadott határozatot az ellenzéki Baloldal párt kivételével az összes parlamenti frakció támogatta. Szlovénia ezzel csatlakozott ahhoz a több mint húsz országból álló csoporthoz, amely már népirtásként ismerte el a holodomort – írta a Vecer című szlovén napilap szerdán.
A nyilatkozatot a szlovén kormány is támogatta.
A szavazást megelőző vitában a Baloldal kivételével valamennyi parlamenti frakció képviselői egyetértettek abban, hogy a nyilatkozat elfogadásával a szlovén nemzetgyűlés egyértelműen kifejezi szolidaritását az ukrán néppel és segít a szélesebb nyilvánosság tájékoztatásában az említett bűncselekményről. Az öt baloldali képviselőn kívül a legnagyobb kormányzó párt, a Szabadság Mozgalom (Gibanja Svoboda) három képviselője is a nyilatkozat elfogadása ellen szavazott, további három pedig tartózkodott.
Matej T. Vatovec, a Baloldal frakcióvezetője szerint a nyilatkozat hamis feltételezéseken alapuló politikai akció.
Úgy vélte: a holodomor tény, de a történészek nem értenek egyet az okokban. – A holodomort népirtásnak nevezni azért, hogy párhuzamot vonhassunk a mai Oroszország és a sztálini Szovjetunió között, felelőtlenség – mondta. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Twitter-oldalán fejezte ki háláját a szlovén lépésért. Azt írta, hogy a történelmi igazságszolgáltatás mellett elkötelezett országok nemzetközi koalíciója tovább erősödik.
Borítókép: A nagy éhínségről, a holodomorról emlékeznek meg az emberek a legalább hárommillió halálos áldozatnak emelt kijevi emlékműnél 2019. november 23-án (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)