A bevándorlásellenes retorikájáról híres Hans Peter Doskozilt választhatják meg az osztrák szociáldemokraták (SPÖ) vezetőjének a párttagok körében tartott szavazás alapján. Politikustársainak összesen 33,7 százaléka szeretné, ha a korábbi védelmi miniszter, Burgenland tartomány kormányzója lenne az új elnök, akinek irányításával az SPÖ megméretné magát a 2024-es parlamenti választásokon.
Az elnöki székért zajló versenyben azonban még két másik politikus is részt vesz, az alsó-ausztriai Traiskirchen város polgármestere, Andreas Babler, valamint a jelenlegi pártelnök, Pamela Rendi-Wagner. Előbbire 31,5 százalék, utóbbira 31,4 százalék szavazott a párton belül. A belviszálynak azonban hamarosan vége szakadhat, az új vezető személyéről a június 3-i pártkongresszuson döntenek.
– A legfontosabb cél jövőre természetesen az lesz, hogy megnyerjük a választást
– hangoztatta a Magyarországgal szomszédos Burgenland kormányzója a párton belüli voksolást követően.
Egy nemrégiben készült felmérésből kiderült, az SPÖ-nek volna is esélye a győzelemre, amennyiben Hans Peter Doskozil irányítaná őket. Ez esetben ugyanis 31 százalékkal nyerhetnének, miközben a bevándorlásellenes Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 25 százalékos támogatottsággal a második helyre szorulna, a jelenlegi kormánypárt, az Osztrák Néppárt pedig csak a harmadik helyet tudná megszerezni 21 százalékkal.
Ha viszont Pamela Rendi-Wagner maradna a szociáldemokraták vezetője, a helyzet egészen másképp alakulna. Az FPÖ 28 százalékkal megnyerné a választást, a második befutó az ÖVP lenne 25 százalékkal, és az SPÖ csupán 24 százalékkal kullogna utánuk.
A magyar kormánnyal is szoros viszonyt ápoló Doskozil vezetésével tehát az SPÖ magához csábíthatna bevándorlásellenes jobboldali szavazókat is.
– Nincs szükségem a Szabadságpárta, de szükségem van a szavazóikra. Ajánlatom van a számukra – közölte Hans Peter Doskozil, hozzátéve, hogy jobb migrációs politikát ígér nekik, mint az FPÖ. Mindebből jól látszik az is, hogy a bevándorlás a választási kampány szerves részét képezi.
Az ellenzéki pártoknak egyaránt kedvezett, hogy a konzervatív Néppárt támogatottsága óriásit zuhant, miután Sebastian Kurz korrupciós ügybe keveredett, s lemondásra kényszerült kancellári posztjáról 2021 végén. Az előző, 2019-es parlamenti választást az ÖVP még 37,4 százalékkal, magabiztosan megnyerte. A szociáldemokraták akkor a választók 21,2 százalékát, az FPÖ 16,2 százalékát tudhatta maga mögött.
A Szabadságpárt megerősödése mögött áll az is, hogy a leghatározottabban ellenzik a nyugati fegyverszállításokat Ukrajnának és a Moszkva elleni uniós szankciókat. A katonailag semleges Ausztria fegyvereket ugyan nem küld a háborús országba, a nyugati büntetőintézkedésekhez csatlakozott.