Bahmut elesett, új hadművelet kezdődhet

Az ukránok részéről már csak szépítés, hogy Bahmutban továbbra is ott vannak az egységeik − fogalmazott a Magyar Nemzetnek Kis-Benedek József. A biztonságpolitikai szakértőt a közel egy éve ostrom alatt álló város körül az elmúlt napokban felmerülő ellentmondásos hírekről, valamint a következő hetek lehetséges harci tevékenységeiről kérdeztük.

2023. 05. 23. 5:25
PRIGOZSIN, Jevgenyij
Bahmut, 2023. május 20. Jevgenyij Prigozsin sajtószolgálata által közreadott, videófelvételről készített kép Prigozsinról, a Wagner orosz magánhadsereg alapítójáról (k) egy orosz zászlóval a kezében és a katonáiról Bahmutban 2023. május 20-án. Prigozsin a nap folyamán bejelentette, hogy teljesen sikerült ellenőrzésük alá vonni a kelet-ukrajnai várost, de az ukrán hadsereg ezt tagadja. MTI/AP/Jevgenyij Prigozsin sajtószolgálata Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most már valóban ki lehet jelenteni, hogy a város az oroszok kezébe került, annak ellenére hogy az ukránok részéről vannak olyan hangok, hogy még nem foglalták el. Nyilván a külvárosban lehet még olyan hely, amit még nem sikerült teljes egészében elfoglalni, de ez nagyon rövid idő kérdése

− fogalmazott lapunk megkeresésére Kis-Benedek József. A biztonságpolitikai szakértőt a Bahmut elfoglalása − vagy el nem foglalása − körüli hírekről kérdeztük. Ennek kapcsán elmondta, hogy az ukránok részéről már csak szépítés, hogy Bahmutban még továbbra is ott vannak az ukránok. 

Kis-Benedek József ugyanakkor hangsúlyozta, a bahmuti ostrom kimenetele inkább szimbolikusnak mondható, mintsem stratégiailag kiemelten fontosnak, hiszen egyfajta presztízskérdést csináltak az egészből. Mint mondta,

azt is látni kell, hogy a háború második évében az oroszok túl sok eredményt nem értek el. A Wagner-csoportnak fontos volt, hogy eredményt tudjon felmutatni, mert Putyin kiadta az utasítást, hogy május 9-re el kell foglalni a területeket, többek között Bahmutot is.

 

Ellentmondásos hírek Bahmut körül

A Bahmutért folyó harc már majdnem egy éve tart, és a város egyszerre vált az ukrán ellenállás és az orosz vezetők elszántságának szimbólumává. Éppen ezért volt váratlan és bombaként robbant a hír szombaton, miszerint az oroszok elfoglalták Bahmutot. − Ma délben teljesen elfoglaltuk az egész várost. Teljes egészében, házról házra bevettük az egész várost – jelentette ki a Telegram-csatornáján közzétett videóüzenetében Jevgeyij Prigozsin, a hírhedt Wagner-csoport vezetője.

Ezt követően Vlagyimir Putyin orosz elnök is gratulált a katonáknak és bejelentette, hogy állami kitüntetésben részesülnek majd a várost ostromlók. A Wagner-vezér állításait azonban röviddel ezután megcáfolta Szerhij Cserevatij, a keleti országrészben harcoló ukrán haderő szóvivője, aki elmondta, hogy a zsoldoscsapat hazudik, az ukránok márpedig még tartják a várost.

Vasárnap ismét előtérbe került Bahmut sorsa, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Japánban részt vett a G7-csoport csúcstalálkozóján, ahol egy sajtótájékoztató közben elszólta magát és lényegében beismerte, hogy Bahmut elveszett. Az ukrán elnököt arról kérdezték, hogy a város továbbra is Kijev ellenőrzése alatt áll-e, mire az államfő úgy reagált:

Azt hiszem, nem. Bahmut mára már csak a szívünkben él.

Később az elnök szóvivője, majd maga Zelenszkij is magyarázkodni kezdett, azt állítva, hogy nem is arra a kérdésre válaszolt, és hogy Bahmutot még mindig tartják az ukrán védők. 

A biztonságpolitikai szakértő ezzel kapcsolatban elmondta: az sem kizárt, hogy az ukrán elnök nem volt teljesen tisztában a hétvége folyamán Bahmutban kialakult helyzettel, amikor elismerte, hogy nincs mit tenni a városért, hiszen az elnök több országban is megfordult néhány nap alatt.

 

A következő lépés

Kis-Benedek József szerint nem valószínű, hogy az ukránok megpróbálják visszafoglalni a várost, hiszen akkor máshonnan kellene átcsoportosítani egységeket és felszerelést.

Gyakorlatilag nincs értelme, most már egy romhalmaz van ott. Rengetegen haltak meg. Úgy gondolom, hogy most már annak nincs különösebb értelme, hogy ezért a romhalmazért megint harci tevékenységet folytassanak és ezért haljanak meg emberek.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója úgy véli, hogy a város elfoglalásában oroszlánrészt vállaló Wagner-csoport egységei ezt követően délre vehetik az irányt, a következő hónapokban ugyanis minden bizonnyal a Krímre fog koncentrálni az ukrán haderő.

A hadművelet célja egyértelműen az, hogy a Krím ellátását az oroszok ne tudják megvalósítani szárazföldön. Ezt az oroszok nem szeretnék, erre készültek fel, alapvetően védelmi feladatokkal

– mondta lapunknak Kis-Benedek József.

 

Borítókép: Jevgenyij Prigozsin sajtószolgálata által közreadott, videófelvételről készített kép Prigozsinról, a Wagner orosz magánhadsereg alapítójáról egy orosz zászlóval a kezében és a katonáiról Bahmutban 2023. május 20-án. (Fotó:MTI/AP/Jevgenyij Prigozsin sajtószolgálata)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.