Elárulta választóit a volt bolgár miniszterelnök

Óriási felháborodást váltott ki Bulgáriában a jobboldali szavazók körében, hogy Marija Gabriel, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) miniszterelnök-jelöltje teljesítetlenül adta vissza tegnap kormányalakítási megbízását az államfőnek, és pártja rotációs koalíciós kormányzásra lépett a második politikai erővel, az NGO-k támogatta Folytatjuk a változást (PP) párttal.

2023. 05. 23. 16:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folynak a találgatások, hogy milyen okok kényszerítették a Bojko Boriszov korábbi bolgár kormányfő vezette jobboldali pártot arra, hogy rotációs koalíciós kormányzásra lépjen a második politikai erővel, az NGO-k támogatta Folytatjuk a változást (PP) párttal. 

A két párt 18 hónapra szóló úgynevezett megosztott kormányzásban állapodott meg, amelyben az első kilenc hónapra Nikolaj Denkov, az április 2-i parlamenti választások második helyet elérő párt jelöltje kapja a kormányalakításai megbízást, majd kilenc hónap múlva Marija Gabriel, a lemondott néppárti uniós biztos (amennyiben fennmarad addig ez a kormány).

Ráadásul a közös kormányzásban egy jobboldali miniszter sem kap tárcát, egyedüliként Marija Gabriel mint miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter szerepel majd benne. Állítólag Boriszov abba is beleegyezett, hogy a neoliberálisok visszahoznák kötelezően a 300 főt meghaladó választói körzetekben a gépi szavazást, amely számos visszaélésre ad lehetőséget, ezért Európában sehol sem alkalmazzák. Az sem kizárt, hogy a pénzügyminiszteri tárcát ismét az az Aszen Vaszilev – PP-elnökhelyettes – veszi át, akinek hét hónapos minisztersége alatt rekordméretűre nőtt az infláció és közel hétszázalékos költségvetési hiány halmozódott fel.  További kérdés, hogy az őszi önkormányzati választásokig a külön-külön induló két rivális pártszövetség hogyan fog közösen kormányozni. Kiril Petkov, az előző kabinet miniszterelnöke kijelentette, hogy a rotációs kormányzás nem jelent koalíciót, és ő maga nem lesz tagja a Denkov-kormánynak.

Boriszov a tegnapi, pártközpontban tartott sajtótájékoztatón a következőképpen indokolta döntését: „Még ha a GERB el is tűnne a politikai süllyesztőben, a döntésünk helyes. Európa támogat bennünket. Felelősek vagyunk az állam érdekében. Az egyetlen esély arra, hogy valami jó történjen Bulgáriával, az, ha támogatjuk a PP-kabinetet. Gyakorlatilag nincs különbség köztünk. A cél az, hogy az EU és a NATO által támogatott pártokból álló euroatlanti kormány alakuljon”. (Ez a kijelentés kísértetiesen egybevág Annalena Baerbock német külügyminiszter 2022. szeptemberi kijelentésével: „Mindegy, mit gondolnak a választóim.”)

A GERB párt több jeles politikusa csak a hírekből értesült pártjának a neoliberálisokkal való összeborulásáról. Deljan Dobrev, Boriszov korábbi gazdasági minisztere nemrég azt nyilatkozta, hogy inkább levágja a saját kezét, minthogy támogassa a Folytatjuk a változást párt kormányát. Boriszov akkoriban viccelődött, hogy eltávolít minden éles szerszámot, nehogy beváltsa az ígéretét.

Több jobboldali politológus nyilatkozta, hogy Boriszovék döntése a GERB párt öngyilkosságát, a jobboldali szavazók arculcsapását jelenti, hiszen akik a jobboldalra szavaztak, most neoliberális kormányzást kapnak. A jobboldali Pik hírportál tulajdonosa és főszerkesztője nyílt levelet írt Boriszovhoz, amelyben kifejti, hogy valami nagyon rossz történhetett Boriszovval, amiről előbb vagy utóbb mindnyájan tudomást szerezhetünk.

Gyerekkorom óta hiszek a nyugati keresztény civilizációban, csodálom ideológiai, tudományos és alkotói eredményeit. Nem vagyok kevésbé európai, mint Bojko Boriszov, és az európaiság mércéje nem az, hogy mennyire hajbókolunk a külföldi nagykövetségeknek és Brüsszelnek

– írja Nedjalko Nedjalkov a hírportálján. Kosztadin Kosztadinov, az oroszbarát Vazrazsdane párt elnöke szerint a két párt koalíciója külső nyomásra történik, és Bulgária gyarmattá válik. 

Egyes sajtóértesülések szerint Bojko Boriszov „árulásának” az az oka, hogy az ügyészség hétfő délután készült a parlamenttől kérni a volt miniszterelnök mentelmi jogának a felfüggesztését különösen nagyszabású korrupciós ügyek vádjával. Az információ eljutott Boriszovhoz is, aki azonnal rohant a PP párt vezetőségéhez, és kérte őket, hogy ne szavazzák meg mentelmi jogának felfüggesztését, ezután engedett a liberálisok minden követelésének.

A legkisebb parlamenti párt elnöke, Szlavi Trifonov, a Van ilyen nép párt közösségi oldalán jegyezte meg, hogy azok, akik egy éve letartóztatták Boriszovot, most ők fogják védelmezni, hogy ne kerüljön rácsok mögé, bizonyára ez volt a két párt megállapodásának a lényege.

 

Nikolaj Denkov a Szófiai Egyetem professzora, a kémiai tudományok doktora. Korábban kétszer ügyvivő és a Kiril Petkov kormányban is oktatásügyi miniszter, az egykori Boriszov-kormány volt miniszterhelyettese, szoros kapcsolatban áll a bulgáriai NGO-kal. A Pik hírportál szerint Nikolaj Denkov a világon az egyedüli olyan oktatási és tudományos miniszter, aki minisztersége idején, 2021-ben elintézte magának az akadémiai tagságát. 

Borítókép: Bojko Boriszov távozik egy szófiai szavazóhelyiségből 2023. április 2-án, a bolgár előre hozott parlamenti választások napján (Fotó: MTI/EPA/Vaszil Donev)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.