Az ENSZ-főtitkár ugyanakkor leszögezte, hogy az orosz invázió ellentétes a nemzetközi joggal és az ENSZ alapokmányával. Hozzátette, hogy
nem látom, hogy Oroszország hajlandó lenne kivonulni az általa megszállt területekről, és úgy gondolom, Ukrajna abban reménykedik, hogy visszaveheti azokat.
Az ENSZ a gabonafolyósóra fókuszál
Szerinte az ENSZ éppen ezért a lehetőségeihez mérten párbeszédet próbál folytatni a felekkel, és olyan ügyekre összpontosít, amelyek konkrét problémák megoldásában segíthetnek, mint a május 18-án lejáró fekete-tengeri gabonaegyezmény meghosszabbítása.
„Teljes mértékben részt veszünk a kezdeményezés megmentésében, Rebeca Grynspan (az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának főtitkára – a szerk.) Moszkvában tárgyalt, Martin Griffiths (az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese – a szerk.) pedig Isztambulban” – fogalmazott.
Jelenleg pedig előkészítjük az orosz, ukrán, török és ENSZ-delegáltak találkozóját Isztambulban, és mindent megteszünk, hogy jobban reagáljunk az orosz problémákra
– fejezte ki reményeit.
Hozzátette: „Noha az élelmiszer- és műtrágyaexport nem áll szankciók alatt, azonban vannak még közvetett akadályok, amelyeket megpróbálunk elhárítani, valamint megoldani a Fekete-tengeren felfüggesztett ellenőrzésekkel kapcsolatos problémákat.” Guterres szerint a cél, „a kezdeményezés tartósabb és zökkenőmentesebb kiterjesztésének az elérése”. A kezdeményezés több millió tonna gabona eljutását segíti Ázsiába és Afrikába, noha egy része Európába került.
Az ENSZ szerint egyébként vasárnap és hétfőn egyetlen hajót sem ellenőriztek az ukrán gabona biztonságos fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodás keretében – és így azok ki sem hajózhattak. Moszkva a megállapodás felmondását is kilátásba helyezte, ugyanis az elmondása szerint akadályozza saját gabona- és műtrágyaexportját.
Nukleáris eszkalációtól nem kell tartani
A taktikai atomfegyverek bevetéséről és a zaporizzsjai atomerőmű kapcsán az ENSZ-főtitkár aggodalmát fejezte ki, remélve, hogy „mindkét fél kellő óvatosságot tanúsít majd, hogy ne idézzenek elő tragédiát”.
Úgy látom, hogy a nukleáris eszkaláció lehetősége nagyon kicsi. A kínai kezdeményezés pedig nagyon fontos volt, mivel világosan kimondta, hogy a nukleáris eszkaláció elfogadhatatlan. A kínai álláspont megjelenése rendkívül fontos volt
– nyomatékosított Guterres.