Megháromszorozódott az Európába tartó illegális migránsok száma
A Frontex vezetőjének elmondása alapján példátlan méretű az Európai Uniót célzó bevándorlás, amelyet a francia Köztársaságiak alelnöke szerint a kormány tovább generál az országban munkát vállaló, okmányokkal nem rendelkező migránsoknak kibocsátott tartózkodási engedélyekkel.
Homoky Réka
2023. 05. 15. 4:55
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Európát valósággal megrohamozták a Földközi-tengeren át érkező bevándorlók, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) márciusban kinevezett új vezetője, Hans Leijtens egyenesen aggasztónak nevezte az idei évben regisztrált adatokat. A Politico brüsszeli hírportálnak adott interjúban Leijtens arról beszélt, hogy a múlt év azonos időszakához képest 2023 januárja és áprilisa között csaknem 300 százalékkal nőtt a Földközi-tenger középső részén az Európai Unióba történő illegális átkelések száma, elérve a 42 200-at.
A Frontex vezetője megjegyezte, hogy más útvonalakon, például a Nyugat-Balkánon csökkentek az illegális határátlépések, de átlagosan az összes útvonalat nézve a növekedés így is 26 százalékot tesz ki.
Elmondása alapján lényegesen több migráns érkezik az EU-ba különböző okok miatt, a jelenséghez hozzájárul az éghajlatváltozás és bizonyos konfliktusok. Hans Leijtens példaként említette a szudáni eseményeket, de az embercsempészek is egyre szervezettebben és hatékonyabban dolgoznak.
A témáról szintén hírt adó francia Le Figaro kiemeli, hogy a Frontex vezetője által említett, a Földközi-tengeren történő illegális átkelések az Európai Uniót célzó, eddig regisztrált 80 700 illegális belépésnek csaknem a felét teszik ki. Különösen megugrott a Tunéziából érkezők száma, a Frontex 1100 százalékos növekedést tapasztalt a múlt évhez képest. A francia lap értesülései szerint az embercsempészek gyorsan, alacsony költséggel előállítható kis fémhajókkal szállítják a migránsokat, ami magyarázatot adhat az átkelések számának ugrásszerű növekedésére.
Az illegális bevándorlás különösen nagy fejtörést okoz Franciaországban, ahol a migránsok elszállásolására létesített befogadóközpontok már csordulásig megteltek, ezért a hatóságok szállodákban és tornatermekben kénytelenek elhelyezni őket.
Gérald Darmanin belügyminiszter még tavaly decemberben jelentette be, hogy egy új bevándorlási törvényen dolgozik, mellyel az a francia kormány célja, hogy megkönnyítse az integrációt azoknak, akik valóban dolgozni szeretnének, ezzel egy időben pedig hatékonyabbá kívánják tenni a kitoloncolási rendszert a bűnözőkkel szemben.
A bevándorlással kapcsolatban nyilatkozott a BFMTV hírportálnak a Köztársaságiak párt alelnöke, Julien Aubert, aki kifejezetten ellenzi a francia kormány azon gyakorlatával, hogy tartózkodási engedélyt ad a már az országban tartózkodó és dolgozó, ám okmányokkal nem rendelkező migránsoknak.
A politikus szerint a francia kormány ezzel újabb bevándorlási hullámot generál. Julien Aubert javaslata szerint egyetlen illegális bevándorlónak sem lenne szabad tartózkodási engedélyt adni. A republikánus képviselő szerint az, hogy egyes ágazatokban szükség van a külföldi munkaerőre, nem indokolja az illegális bevándorlók alkalmazását és a nekik kiadott tartózkodási engedélyt, hiszen aki dolgozni akar, az legális módon is be tud jutni az országba.
Borítókép: Az Egyesült Királyságot és Franciaországot összekötő La Manche csatornán kelnek át illegális bevándorlók 2023. március 5-én. (Forrás: Fdesouche.com est une revue de presse/Twitter)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.