A Bloomberg által kérdezett szakemberek szerint az általuk kezelt munkavállalók elmondták, hogy a járvány idején elterjedt távmunka három okból kifolyólag lehet komoly veszélyforrás: egyrészt stabil fizetést kínál, de a munkavállaló – távol a kollégáitól – könnyedén hozzáfér bármilyen kábítószerhez vagy alkoholos italhoz, miközben a munkatempót és a teljesítményt is igyekszik tartani. A tanulmány szerint tehát az Egyesült Államokban a távmunka közben történő drogfogyasztás virágzott, és azért csak most derül rá fény, mert a Covid lecsengésével egyre több vállalat ismét fizikai jelenlétet követel a dolgozóitól.
A Sierra Tucson gyógyszergyártó cég 2021. novemberi felmérése alapján az amerikai munkavállalók ötöde bevallotta, hogy távmunka közben rekreációs drogokat használt, és hogy a virtuális, avagy online értekezleteken valamilyen rekreációs szer hatása alatt állt.
A jelenségre természetesen már a munkáltatók is felfigyeltek. A First Advantage szűrőcég felmérése szerint a szúrópróbaszerű munkahelyi drogtesztek száma 37 százalékkal nőtt 2021 és 2022 között.
Azokban az iparágakban, ahol vannak biztonsági intézkedések, például drogtesztek, illetve a dolgozók tudnak konzultálni terapeutákkal, mint például az egészségügyben, ott kevesebb a visszaélés
− mondta Daniel Angres, a chicagói Positive Sobriety Institute igazgatója, majd hozzátette: baj ott van, ahol „kevesebb beépített biztosíték van”, például a technológia terén, vagy pénzügyi és jogi munkakörökben.
Angres szerint a kábítószerrel való visszaélésnek számos kiváltó oka van, de
a pandémia során bevezetett távmunka sok munkavállalónál jelentős mértékben, akár hónapokra redukálta a normális esetben öt-tíz évig húzódó függőségi spirált azáltal, hogy kiiktatta az alkoholfogyasztás vagy szerhasználat legfontosabb társadalmi gátját: az egészséges emberek körében töltött időt. „Az emberi kapcsolatok rengeteget számítanak. Ezért olyan fontos a család és az egészséges munkahely hangsúlyozása”, mondta.
Egy 2021 márciusában történt drámai eset – amikor a New York-i Manhattanban egy 40 éves kereskedő, egy pályakezdő ügyvéd és egy 38 éves szociális munkás ugyanattól a drogfutártól rendelt kokaint munkaidőben, majd mindhárman meghaltak fetaniltúladagolásban − még inkább rávilágított a szerhasználat problémáira a képzett munkavállalók körében.
Az eset megmutatja, hogy sok esetben azok is, akik látszólag rendes, fegyelmezett életet élnek, tele szakmai sikerrel, rendszeresen nagy mennyiségű kokaint fogyasztanak munkaidőben,
− mondta Warren Zysman, a New York-i Smithtownban működő ambuláns program klinikai igazgatója. Mint fogalmazott, pácienseinek úgy a nyolcvan százaléka a koncentráció fokozására alkalmas amfetaminokat használ munkavégzés során. Bár a munkavégzés során történő alkoholizálást és kábítószer-használatot gyakran a stressz, a depresszió vagy egyéb egészségügyi problémák váltják ki, Zysman szerint „az unalom, az elszigeteltség és a jövővel kapcsolatos félelmek” szintén gyakori kiváltó okok lehetnek.
Borítókép: Férfi a számítógép mögött (Fotó: Pixaby Images)