A Peking és Washington közötti hidegháborút az európai befolyásért fogják vívni – fogalmazott nemrég véleménycikkében Zhou Bo nyugalmazott kínai ezredes, aki szerint a kontinensen egyszerre vannak jelen Amerikával szövetséges és komoly Kínai kereskedelmi kapcsolattal rendelkező államok.
Zhou szerint a két hatalom közötti verseny alapvetően arról fog szólni, hogy ki tudja megnyerni a harmadik felet. Hozzátette, Peking mostanra sikeresen aláásta az Egyesült Államok befolyását Afrikában és Dél-Amerikában.
A nyugalmazott ezredes azt jósolta, hogy az amerikai katonai jelenlét Európában csökkenni fog, és inkább az indo-csendes-óceáni térségben fog erősödni, hogy szembenézzen Kínával. – Az egymást követő amerikai elnökök arra kérték az európaiakat, hogy nagyobb felelősséget vállaljanak saját biztonságukért. Más szóval, Európának stratégiai autonómiával kell rendelkeznie, még ha nem is akarja ezt vállalni – magyarázta.
Kína Afrika legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált az elmúlt időszakban. 2021-ben 254 milliárd dollárt ér el a kétoldalú kereskedelem, ami négyszerese az USA és Afrika közötti értéknek. Kína a közvetlen külföldi befektetések legnagyobb forrása a kontinensen, több százezer afrikai munkahelyet támogat. Ez nagyjából kétszerese az amerikai közvetlen külföldi befektetéseknek. Bár az afrikai országoknak nyújtott kínai hitelek az utóbbi időben csökkentek, Kína továbbra is messze a legnagyobb hitelezője ezeknek az államoknak.
Emmanuel Macron francia elnök nemrégiben arról beszélt kínai látogatása során, hogy az EU-nak nem kellene követnie az Egyesült Államokat egy Pekinggel folytatott háborúba, ha az ország inváziót indít Tajvan ellen, és azt állította, hogy Európának stratégiai autonómiára van szüksége az Egyesült Államoktól, beleértve az amerikai hadseregtől és valutától való függés csökkentését.