Az Egyesült Államok szankciókat jelentett be Koszovó ellen, mert Washington szerint figyelmen kívül hagyta azon kérését, hogy ne fokozza a feszültséget a többségi szerbek lakta északi területeken – hívta fel a figyelmet mások mellett a BBC brit közszolgálati televízió.
Amerika mindemellett kritizálta Koszovót, amiért erőszakos eszközökkel albán nemzetiségű polgármestereket telepített Észak-Koszovóba. Washington kritikája kapcsán lapunk korábban arról számolt be, hogy tavaly a négy észak-koszovói régió csupán kétszázalékos részvételű, a szerbek által bojkottált polgármester-választásán a koszovói albán szavazók urnákhoz való járulása miatt született albán győzelem.
Jeffrey Hovenier, az Egyesült Államok pristinai nagykövete úgy fogalmazott: előre látták a következményeit annak, hogy a négy szerb többségű településen albán nemzetiségű polgármestereket neveznek ki, és határozottan tanácsolták a koszovói vezetésnek, hogy változtassanak ezen a helyzeten. Hozzátette:
Mivel a tanácsot figyelmen kívül hagyták, és bekövetkezett a hétvégi eseménysorozat, kizárták Koszovót a Washington vezette európai hadgyakorlaton való részvételből.
Mindemellett Hovenier sürgős kérést intézett Albin Kurti koszovói miniszterelnökhöz, hogy vonja ki a három észak-koszovói (Zvecsán, Leposavics és Zubin Potok) önkormányzati épületeiből a rendőrség erőit.
Bejelentette, hogy Washington felfüggeszti erőfeszítéseit Koszovó szélesebb nemzetközi elismerésében játszott szerepében, és további szankciókat is kilátásba helyezett.
Az Egyesült Államokhoz hasonlóan az Európai Unió is azzal vádolta a koszovói hatóságokat, hogy destabilizálják a helyzetet Észak-Koszovóban, és óva intettek minden olyan intézkedéstől, amely az etnikai feszültségeket tovább szíthatja.
A kialakult feszültség azonnali és feltétel nélküli feloldására szólította fel Szerbiát és Koszovót Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, miután telefonbeszélgetést folytatott Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel és Alekszandar Vucsics szerb elnökkel kedden.