A Frontex, az Európai Unió határvédelmi ügynöksége fontolgatja, hogy ideiglenesen felfüggeszti tevékenységét Görögországban, mivel a hónap elején felborult egy túlzsúfolt, migránsokat szállító hajó az ország partjainál, ezzel az utóbbi évek egyik legnagyobb tragédiáját okozva a Földközi-tengeren – hívta fel a figyelmet a Le Monde francia hírportál.
Az ügynökség alapvető jogokért felelős tisztviselője, Jonas Grimheden a szervezet igazgatótanácsának azt javasolta, hogy a Frontex ideiglenesen függessze fel tevékenységét Görögországban, ám mások szerint nem ez a legjobb megoldás a görög hatóságok „kordában tartására”.
A június közepi szerencsétlenség során 82-en vesztették életüket, ám a jelentések szerint a felborult halászhajón mintegy 750, illegálisan az Európai Unióba tartó bevándorló volt, köztük egyiptomi, szíriai, palesztin és pakisztáni származásúak is; több százat még mindig eltűntként tartanak nyilván. A vizsgálatok során eddig kilenc embert vádoltak meg embercsempészettel – tájékoztatott az Euronews.
A baleset miatt sokan a görög hatóságokat tették felelőssé, mondván, nem cselekedtek időben. A túlélők tanúvallomásai szerint a görög parti őrség kikötötte a hajót, és megpróbálta ugyan kihúzni a partra, de az megingott és felborult.
A görög hatóságok tagadták, hogy ez így történt.
A Frontex azonban élesen bírálta a görög hatóságok szerepét a tragédiában. Az ügynökség közölte, hogy vizsgálatot kezdeményezett arra vonatkozóan, hogy Görögországnak a vészhelyzetre adott válasza során megsértette-e az emberi jogokat.