A „legkeményebb” EU-s határátkelőre viszik az osztrák és a holland miniszterelnököt

Bulgária az Europollal közösen egy különleges egységet hoz létre az emberkereskedelem elleni küzdelem érdekében.

Magyar Nemzet
Forrás: Politico2023. 06. 29. 21:12
Egy bolgár határőr és a hadsereg egy katonája a Bulgáriát és Törökországot elválasztó határkerítés előtt. (Fotó: Nikolay Doychinov / AFP via Getty Images)
Egy bolgár határőr és a hadsereg egy katonája a bolgár-török határkerítés előtt. (Fotó: Nikolay Doychinov / AFP via Getty Images)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Megpróbáljuk a lehető legnagyobb mértékben bevonni az osztrák és a holland partnereket, hogy lássák, mi van a határon, mert a helyzet ott nem könnyű” – mondta Nikolai Denkov, bolgár miniszterelnök a Politico brüsszeli hírportálnak.

A politikus Ausztriát és Hollandiát nevezte meg Bulgária schengeni csatlakozása legfőbb szkeptikusainak, és elmondta, hogy csütörtökön megbeszélést folytat Mark Rutte holland miniszterelnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral az aggodalmuk eloszlatása végett.

Mint ismert, korábban Bécs és Hága szavazott Bulgária schengeni övezethez való csatlakozása ellen, akkor, mint arról lapunk is beszámolt, Ausztria a migrációs válságból fakadó határellenőrzés fenntartása és a menedékkérelmek magas száma miatt, míg Hollandia a korrupció elleni küzdelem és a jogállamisági aggályokkal indokolta döntését, hozzátéve, hogy megítélésük szerint a csatlakozás technikai feltételeinek sem felelt meg Szófia.

A politikusok a török–bolgár határszakaszra látogatnak majd el, amely régóta a Közel-Keletről Európába irányuló ember-, kábítószer- és fegyvercsempészet egyik fő tranzitpontja.

Denkov üdvözölte a két országgal való együttműködést, amelyek így „technikai ajánlásokat” tudnának tenni a török határ rendfenntartásával kapcsolatban. Hozzátette: Bulgária az Europollal közösen egy különleges egységet hoz létre az emberkereskedelem elleni küzdelem érdekében.

A vámügyi szakértelem megosztásának terve egy nemzetközi kísérleti projekt, amelyet részben az Európai Bizottság finanszíroz, és amely célja a „bizalom kiépítése” – mondta a miniszterelnök.

A török–bolgár határon az egyik legérzékenyebb határátkelő a Kapitan Andreevo, amely a csempészeknek az EU-ba való belépést jelenti, míg az importőrök számára zsarolások helyszíneként hírhedt el. A határállomásról sokáig azt állították, hogy szervezett bűnözői csoportok irányítják, és bár a bolgár hatóságok tavaly állították, hogy az előző reformkormány visszaszerezte az ellenőrzést a határátkelő működése felett, Denkov szerint még mindig vannak ott problémák.

Hiába ismerjük az itt üzletelő kereskedőket, ez attól még egy folyamatos harc. És ugyan értünk el nagy sikereket, ennek még nincs vége

 – fogalmazott Denkov.

Szófia az osztrák és holland látogatástól azt várja, hogy fogalmazzanak meg konkrét aggályokat, amely problémákra így meg tudják majd tenni a megfelelő lépéseket. A bolgár kormányfő szerint a múltban ez nem mindig volt így.

Borítókép: Egy bolgár határőr és a hadsereg egyik katonája a Bulgáriát és Törökországot elválasztó határkerítés előtt. (Fotó: Nikolay Doychinov/AFP via Getty Images)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.