Egyeztetés a NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel – ezzel a címmel tett közzé bejegyzést Facebook-oldalán Novák Katalin. A köztársasági elnök a szlovák fővárosból, Pozsonyból jelentkezett be, ahová a bukaresti kilencek (B9) országcsoport találkozójára érkezett. A bukaresti kilencek nevű csoportosulás Klaus Johannis román és Adrzej Duda lengyel elnök kezdeményezésére alakult meg 2015 novemberében. Tagjai a katonai szervezet kelet-európai tagállamai: Lengyelország és Románia mellett Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia és Szlovákia.
A pozsonyi B9-csúcson külön is tárgyaltam a NATO főtitkárával, aki megköszönte a magyar katonák helytállását Koszovóban, és akinek elmondtam, Magyarország érdeke egy erős észak-atlanti szövetség, amint az is, hogy Ukrajnában mihamarabb sikerüljön igazságos békét elérni.
– írta Novák Katalin.
Hozzátette: A Nyugat akkor jár el helyesen, ha csak reális ígéreteket tesz Ukrajnának, amit be is tud tartani. Ismét elmondtam elnök kollégáimnak, hogy a nemzeti kisebbségek jogait tiszteletben kell tartani.
Magyarország két krízisövezet, a háború sújtotta Ukrajna és a Nyugat-Balkán között fekszik. Utóbbi stabilitása is feltétele Európa és Magyarország biztonságának. Magyarország egy erős NATO-ban érdekelt, ezért is teljesíti a vállaltnál korábban, hogy GDP-je két százalékát költi védelmi kiadásokra
– írta közösségi oldalán a köztársasági elnök.
Zuzana Caputová, Szlovákia köztársasági elnöke hétfőn közösségi oldalán ismertette a régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket, és az Ukrajnában zajló orosz katonai agressziónak a közép-európai régióra gyakorolt hatásait vitatják meg a bukaresti kilencek elnökei kedden. Novák Katalin Twitter-bejegyzésében ugyanakkor rámutatott, a napirendi pontok között szerepel a Nova Kahovka-i vízerőművet ért támadás is.