Loibl elmondta, hogy a Titanic roncsainak megtekintése egy 2016-os déli-sarki utazás során jutott eszébe. A Washington állambeli OceanGate egy évvel később bejelentette, hogy merülést indít a Titanichoz, és Loibl megragadta a lehetőséget. Részt vett egy merülésen az OceanGate-tel 2019-ben, amiért bő 110 000 dollárt (37 millió forint) fizetett, de a merülést lemondták, mert az első búvárhajó nem teljesítette a szükséges teszteket, alkalmatlan volt a feladatra.
Az OceanGate tengeralattjárója 2021-ben a vállalat vezérigazgatójával, Stockton Rushsal és a francia búvárral és Titanic-szakértővel, Paul-Henri Nargeolet-val (mindketten eltűntek a mostani tragédiában), valamint két angol férfival együtt elindult egy sikeres merülésre.
Loibl szerint az OceanGate tengeralattjárója technikai nehézségekkel küzdött a merülés során.
Elmondta, hogy a két és fél órás süllyedés és felemelkedés alatt a világítást kikapcsolták, hogy energiát takarítsanak meg. A merülést többször is elhalasztották, hogy kijavítsák az akkumulátorral és az egyensúlyozó súlyokkal kapcsolatos problémát. Az út összesen tíz és fél órát vett igénybe. Loibl azt is elmondta, hogy az ő csoportjának szerencséje volt, és csodálatos élményben volt részük a Titanic roncsainál – írja az Origó.
„Mindannyiunkat bizalmasan tájékoztattak, hogy ez egy veszélyes küldetés, amely halálhoz és sérüléshez vezethet. Szóval ezt tudomásul vettük – mondta Fred Hagen szerda reggel a Fox & Friends című műsorban. – Tisztában voltunk azzal, hogyan működik a tengeralattjáró, tisztában voltunk a különböző protokollokkal – de ez eleve nem egy biztonságos művelet – tette hozzá. – És ez a kutatás-fejlesztés, a felfedezés és a kísérletezés része.”
Borítókép: Az OceanGate Expeditions által 2023. június 20-án közreadott, dátummegjelölés nélküli kép a Titan merülőhajójukról (Forrás: MTI/AFP/OceanGate Expeditions)