Mintegy 2,67 millió ember érkezett Németországba tavaly, míg 1,2 millióan távoztak, így összességében 1,46 millió fővel nőtt az ország népessége, derült ki a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett jelentéséből. Összehasonlításképp, 2021-ben 1,32 millióan érkeztek az európai országba és 994 ezren hagyták azt el.
Mint arra a Deutsche Welle (DW) angol nyelvű német közszolgálati médium is rávilágít:
az ukrajnai háború elől menekülők miatt minden korábbinál magasabb szintre emelkedett a Németországba irányuló migráció.
A Destatis adatai szerint a beáramlás fő okaként megjelölt ukrán menekültek 1,1 millió főt tettek ki.
Azonban nem csak az orosz–ukrán háború elől menekülők érkeztek Németországba. Az adatok szerint múlt évben az azt megelőzőhöz képest a Szíriából, Afganisztánból és Törökországból érkezők száma is nőtt.
Az uniós belső mozgásnak köszönhetően pedig 87 ezren települtek át Németországba – 2021-ben 81 ezren. A legtöbben Romániából, Lengyelországból és Bulgáriából érkeztek.
A Németországot elhagyók száma is nőtt, a 2021-es 64 ezer fő után tavaly 83 ezren távoztak az országból. A legtöbben Svájcba, Ausztriába és az Egyesült Államokba települtek át.
A belső vándorlás következtében pedig a legtöbben Berlint és a délnyugati Baden-Württemberg tartományt hagyták el.
Mint arra a BBC brit közszolgálati televízió is felhívta a figyelmet, amíg más országok a migráció korlátozásán dolgoznak, addig a német parlament nemrégiben egy olyan új törvényt fogadott el, amellyel a kevesebb bürokratikus akadály révén az országba csábítanák az Európai Unión kívülről érkező vendégmunkásokat.
Az új pontrendszer nagyobb figyelmet fordít majd az életkorra, a készségekre és képzettségre, és kevesebbet az iskolai végzettségre és a német nyelvtudásra.
Mindez megkönnyítené a migránsok számára, hogy akár állásajánlat nélkül is Németországba jöjjenek. Az ösztönzők közé tartozik, hogy nemcsak házastársat és gyermekeket, hanem szülőket is hozhatnak majd magukkal.
Jelenleg már a német társadalom annyira sokszínű, hogy a lakosság több mint egynegyede vagy külföldön született, vagy legalább egy szülője külföldön született.
Szakértők szerint noha Németország korábban küzdött az ellen, hogy bevándorlóországgá váljon, ezt a célt az elmúlt években feladta. Az elöregedő társadalom és a munkaerőhiány miatt a német gazdasági vezetők már évek óta a nagyobb migrációra ösztökélik a kormányokat. Ők a munkaerőhiányt tartják a német gazdaságot fenyegető legnagyobb kockázatnak.