Egy amerikai bevándorlással foglalkozó szervezet becslése szerint jelenleg közel 17 millió illegális bevándorló él az Egyesült Államokban. A jelentésből kiderül, hogy számuk mintegy 16 százalékkal nőtt Joe Biden elnöki hivatalba lépése óta − számolt be a Fox News amerikai hírcsatorna.
A Szövetség az Amerikai Bevándorlási Reformért (FAIR) szervezet, amely a bevándorlás általános szintjének csökkentését követeli, új kutatási jelentést tett közzé az Egyesült Államokban illegálisan élő emberek számáról. Eszerint az Egyesült Államokban körülbelül 16,8 millió illegális bevándorló él, szemben a 2022. januári 15,5 millióval.
Ez 2,3 millióval haladja meg a 2020 év végi becslésünket, ami azt jelenti, hogy az illegális bevándorlók száma országszerte 16 százalékkal nőtt Joe Biden elnökségének első két éve alatt
− áll a jelentésben.
A Biden-adminisztráció számos Donald Trump elnöksége alatt bevezetett szabályozást eltörölt, többek között megállították a határon lévő fal építését, és megváltoztatták a migránsvédelmi protokollokat (MPP). A kitoloncolások pedig ugrásszerűen csökkenni kezdtek.
A kormányzat azzal érvelt, hogy újjáépíti az előző kormányzat alatt tönkretett menekültügyi rendszert.
Májusban több mint 200 ezer illegális bevándorlót fogtak el a déli határon, amivel több mint 1,6 millióra emelkedett az idei pénzügyi évben elkapott migránsok száma.
A FAIR elemzése az illegális bevándorlót úgy definiálja, mint minden olyan külföldi, aki jogszerű státusz, például érvényes vízum vagy törvényes állandó tartózkodási engedély nélkül tartózkodik az Egyesült Államokban. A FAIR ugyanakkor a jelentésében elismerte, hogy az illegális bevándorlók népességének pontos becslése homályos és pontatlan lehet, tekintettel a népesség méretére és eloszlására.
Az igazság az, hogy nem tudjuk pontosan, hányan lépik át illegálisan a határt és kerülik meg a bevándorlási hatóságokat. Ezeket a számokat csak megbecsülni tudjuk az éves népszámlálási adatok változásai alapján
− áll a jelentésben.
A jelentés szerint a növekedés hátterében a határkorlátozások enyhítése és az amerikai vállalatok által a koronavírus után végrehajtott munkaerő-felvétel fellendülése, valamint a Biden-adminisztráció olyan intézkedései állnak, amelyek kifejezetten kedvező feltételeket biztosítanak a a bevándorlók számára.
Borítókép: Az Egyesült Államokba igyekvő bevándorlók várakoznak a mexikói oldalon, a texasi El Paso határátkelőjénél. (Forrás: MTI/AP/Andres Leighton)