– Törökország egy sokkal konfliktuskerülőbb politikát folytat. Igyekszik mindenkivel kibékülni az arab világban, így a szomszédaival is, és a Nyugattal sem szeretné kiélezni a feszültségeket – ennek hátterében az áll, hogy a török gazdaságnak, ami amúgy is nehéz helyzetben van, nem hiányoznak a gazdasági szankciók. Ugyanakkor én azt gondolom, hogy ne legyenek illúzióink, tehát a török–görög konfliktusnak számos nehezen megoldható eleme van, és ezek több évtizede fennállnak – magyarázta a Magyar Nemzet megkeresésére Pénzváltó Nikolett, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője annak kapcsán, Recep Tayyip Erdogan török elnök újraválasztásával hogyan alakulhatnak a török–görög kapcsolatok. Hozzátette:
az elmúlt évtizedekben is azt lehetett látni, hogy ezek a feszültségek mindig ott voltak Ankara és Athén között – függetlenül attól, ki volt kormányon Törökországban.
Fokasz Nikosz, az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyetemi tanára pedig arról beszélt lapunknak, hogy 2020-tól egészen a közelmúltig nagyon feszült és nagyon rossz volt a két ország viszonya. „Kezdődött azzal, hogy 2020 elején Erdogan bejelentette, kinyitja a határt a menekültek, bevándorlók előtt, és a török–görög szárazföldi határon sok ezer menekült torlódott fel” – magyarázta.
Mi áll a török–görög konfliktus hátterében?
Noha Törökország és Görögország is tagja a NATO-nak, a két ország viszonyát számos konfliktus beárnyékolja: egyebek mellett az 1974-ben kettéosztott Ciprus szigete, az Égei-tenger szigeteinek demilitarizálása és a felségvizek kérdése, a földközi-tengeri gázmező-feltárások, valamint az illegális migráció.