Észak-Korea újra megpróbálja a kémműhold telepítését + videó
Az űrrakéták és a nagy hatótávolságú rakéták működési elve nagyrészt ugyanazon a technológián alapul.
Magyar Nemzet
Forrás: al-Dzsazíra, MTI2023. 06. 19. 13:19
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Észak-Korea vezető tisztségviselői megígérték, hogy újra megpróbálják a múlt hónapban végrehajtott, de elrontott katonai kémműhold felbocsátását, amelyet az idei év „legsúlyosabb kudarcának” neveztek. Azt nem tudni, hogy pontosan mikor tervezik a következő kísérletet, de dél-koreai források szerint „arra csak több hét múlva kerülhet sor”.
Az észak-koreai kormánypárt, a Koreai Munkáspárt plenáris ülésén „keményen bírálta” az elfuserált művelet felelőseit, és arra utasította a projektben részt vevő dolgozókat és kutatókat, hogy vizsgálják meg a sikertelen kilövés körülményeit.
Észak-Korea május 31-én kísérelte meg pályára állítani első katonai kémműholdját, de a rakéta és annak hasznos terhe röviddel a felbocsátás után a tengerbe zuhant, Phenjan szerint rakétahiba miatt.
South Korea releases images of salvaged North Korea 'Chollima-1' satellite launch vehicle pic.twitter.com/eO5NGIxNsU
Washington és Szöul elítélte a május 31-i kilövést, mondván, hogy azzal Phenjan megsértette az ENSZ határozatát, amely tiltja a ballisztikus rakétatechnológián alapuló kísérleteket.
Az MTI arra hívta fel a figyelmet, hogy a dél-koreai hadsereg megtalálta a bő két héttel ezelőtt lezuhant észak-koreai űrrakéta 12 méter hosszú roncsdarabját. Szöul reményei szerint a vizsgálat további információkkal szolgál az észak-koreai rakétaprogram helyzetéről és fejlettségi szintjéről.
Az űrrakéták és a nagy hatótávolságú rakéták működési elve nagyrészt ugyanazon a technológián alapul.
A rakéta lezuhanása visszavetette Kim Dzsong Un észak-koreai vezető azon törekvését, hogy űrbe telepített megfigyelőrendszert építsen ki az Egyesült Államok és Dél-Korea jobb megfigyelésére.
A kémműhold csak az egyik eszköz, amellyel a kommunista ország vezetése rendelkezni szeretne. Mint arra az al-Dzsazíra pánarab televízió is felhívta a figyelmet, Kim Dzsong Un olyan fegyverrendszereket kíván rendszerezni, mint a több robbanófejes rakéta, atom-tengeralattjáró, szilárd hajtóanyagú interkontinentális ballisztikus rakéta és hiperszonikus rakéta.
Észak-Korea 2022 eleje óta több mint száz rakétakísérletet hajtott végre, amelyek egy része egy kémműholdhoz, de más, nagy teljesítményű fegyverek kifejlesztéséhez is kapcsolódott.
Phenjan a fegyverkezés mellett az élelmiszer-önellátását is biztosítani kívánja, így a Koreai Munkapárt elrendelte az ország mezőgazdasági termelésének növelését. Szöül év eleji jelentése szerint az észak-koreai élelmezési helyzet tovább romlott, az elszigeteltség, a szankciók és a koronavírus-járvány hatásai miatt.
Borítókép: A KNCA észak-koreai állami hírügynökség által 2023. június 19-én közreadott, dátummegjelölés nélküli képen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára (elöl, középen) szavaz a párt 8. Központi Bizottságának nyolcadik kibővített plenáris ülésén, Phenjanban (Fotó: MTI/EPA/KCNA)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.