Macron felszólította továbbá a szülőket, hogy a zavargások idején tartsák távol gyermekeiket az utcától.
A szülők felelőssége otthon tartani a gyerekeiket, mindannyiunk nyugalma érdekében fontos a szülői felelősség teljes körű gyakorlása. A polgármestereket és a családapákat felelősségre szólítom fel. A köztársaságnak nem dolga helyettesítenie őket
– idézte az államfőt az MTI.
A közösségimédia-oldalak üzemeltetőit pedig arra kérte, hogy távolítsák el a zavargásokkal kapcsolatos „érzékeny” tartalmakat a felületeikről.
Emmanuel Macron szerint ugyanis az éjszakai erőszakos gyülekezéseket a Snapchat, a TikTok és más közösségi oldalakon szervezik, s a fiatalok között versengés folyik az erőszak másolásában. „Időnként az az érzésünk, hogy egyesek az utcán folytatják a videójátékokat, amelyektől megrészegültek” – tette hozzá.
Rendőrségi források szerint a péntekre virradóra előállított 875 rendbontó háromnegyede kiskorú, a zavargók átlagéletkora 17 év.
A már három napja tartó tüntetések miatt a regionális közlekedési hatóság (IDFM) közölte, hogy minden este 9 órakor leáll a busz- és villamosközlekedés Párizs térségében. Mint kifejtették, erre azért van szükség, mert az erőszakos cselekmények során támadások érték a közlekedési és közforgalmi infrastruktúrát. Marseille-ben már este 7 órakor leállítják a tömegközlekedést a tüntetők miatt.
Macron a válságtanácskozás során azt is ismertette, hogy a tüntetők eddig 492 épületet rongáltak meg, mintegy kétezer járművet gyújtottak fel és több mint 3800 alkalommal gyújtogattak.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) jogvédő hivatala pénteken „aggodalmát fejezte ki” a tinédzser halála és az azt követő zavargások miatt
Jelen helyzetben az országnak komolyan foglalkoznia kell a rasszizmus és a faji megkülönböztetés bűnüldöző szervekbe mélyen gyökerező problémájával
– idézte a France 24, angol nyelvű francia hírportál Ravina Shamdasani ENSZ-szóvivőt. Majd felszólították a francia hatóságokat, hogy a tüntetőkkel szemben jogszerűen, arányosan, mindenfajta megkülönböztetéstől mentesen és az elszámoltathatóság elvét betartva intézkedjenek.
2021-ben 37 halálos áldozatot követeltek a franciaországi rendőri műveletek, közülük tízet halálos kimenetelű lövés okozott – hívta fel a figyelmet a BBC brit közszolgálati csatorna az IGPN rendőrséget szabályozó hatóság legfrissebb jelentésére. Eszerint Franciaországban körülbelül 0,5 haláleset jutott egymillió lakosra. Ez az Egyesült Államokban körülbelül 3,5, Kanadában, másfél, azonban Angliában 0,2.
A zavargások méretét mutatja, hogy Macron nemcsak hogy idő előtt megszakította a brüsszeli EU-csúcson való részvételét, hanem a brit külügyminisztérium frissítette a Franciaországba utazóknak szánt tanácsait, felhívva a figyelmüket a tüntetések heves természetére, a tömegközlekedés akadozására és az esetleges kijárási tilalomra.