A német demokráciába vetett hit és bizalom 2019 óta folyamatosan csökken. A Civil Társadalomfejlesztési Központ (ZZE) és az Allensbach Közvélemény-kutató Intézet napokban közzétett felméréséből kiderül, hogy míg három éve a megkérdezettek 68 százaléka még „nagyon” vagy „valamennyire” elégedett volt a kormány által nyújtott demokráciával, addig 2023-ban ez az arány már csak 62 százalék.
Nagyon komoly eltérések vannak Németország keleti és nyugati tartományai között. Míg a keletnémeteknél a megkérdezetteknek csupán 37 százaléka tartja megfelelőnek a kormány demokráciáját, addig a nyugati tartományokban ez az arány 67 százalék.
Úgy tűnik, a keleti országrészben különösen nagy a politikai részvétel hiányának érzése. Minden harmadik ember úgy véli, hogy tehetetlen, ha a politikáról van szó. A kis jövedelműek körében 51 százaléknak volt ez a véleménye, az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt támogatói körében ez az arány ennél is magasabb, 65 százalék volt.
A tanulmány azt is megmutatta, hogy mi foglalkoztatja jelenleg leginkább a polgárokat és mi aggasztja őket. Az olyan aktuális témákat említették, mint az ukrajnai háború és az azzal járó drámaian magas infláció. Mindkét kérdésben a válaszadók 85 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rendkívül aggasztó a helyzet. Közel felük azt mondta, hogy a magas árak miatt kénytelen volt korlátozni a mindennapi életét.
De nemcsak a gazdasági helyzet okoz aggodalmat a németek jelentős hányadának életében, hanem az elszabadult migrációs krízis is. Minden második embert aggaszt a menedékkérők nagy száma, amely egyben lakhatási problémákat is okoz Németországban.