Őszinte partneri viszonyt ajánl Brüsszel Közép-Ázsiának

Kirgizisztánban tartották meg a második EU–Közép-Ázsia csúcstalálkozót.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 02. 20:36
MICHEL, Charles
Cholpon-Ata, 2023. június 2. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a tárgyalóasztalnál a második alkalommal rendezett EU-Közép-Ázsia-csúcstalálkozón az észak-kirgizisztáni Csolpon-Atában 2023. június 2-án. MTI/EPA/Igor Kovalenko Fotó: Igor Kovalenko
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió „őszinte partneri viszonyt” tud felajánlani Közép-Ázsiának – jelentette ki a Kirgizisztánban rendezett második EU–Közép-Ázsia csúcstalálkozó szünetében az AFP francia hírügynökségnek Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. „Őszinte partneri viszonyt tudunk felajánlani” az öt volt szovjet köztársaságnak, és „bizalmat építő tisztelettudó partner lehetünk” – mondta Charles Michel. A Csolpon-Ata kirgiz városban tartott csúcstalálkozón a kazah, a kirgiz, az üzbég és a tádzsik elnök, valamint egy türkmén küldöttség vett részt. Charles Michel felvetette a klímatechnológiák, az energetikai kérdések, a biztonság, a szállítás és a turizmus területén megvalósítandó együttműködés lehetőségét.

 

A csúcstalálkozót – amely a második ilyen jellegű diplomáciai esemény a Kazahsztánban tartott első tanácskozás után – mindössze néhány héttel azután rendezték, hogy az öt közép-ázsiai köztársaság vezetője találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Peking igyekszik megerősíteni a befolyását a hagyományosan orosz érdekszférához tartozó térségben.

 

Előzőleg pénteken Szadir Dzsaparov kirgiz elnök szorgalmazta a plenáris ülésen, hogy az országok között meglévő különbségek ellenére változtassák Közép-Ázsiát egységes földrajzi-gazdasági térséggé az együttműködés különböző formáinak megkönnyítése érdekében. Az elképzelést támogatta Savkat Mirzijojev üzbég elnök is, aki elégedettségét fejezte ki a szállítási útvonalak fejlesztése terén elért sikerek kapcsán, Emomali Rahmon tádzsik elnök pedig azt hangsúlyozta, hogy Tádzsikisztánnak részesülnie kell az Európai Unió által biztosított preferenciális vámtarifarendszerből.

 

Kaszim-Dzsomart Tokajev kazah elnök, akinek az országa az Európai Unió legfontosabb gazdasági partnere a térségben, kijelentette, hogy növelni kívánja az Oroszországot elkerülő Kaszpi-tengeri vezetéken Európába irányuló kőolajszállításokat. A harmadik EU–Közép-Ázsia csúcstalálkozót a tervek szerint jövőre Üzbegisztánban tartják.

 

Az Ukrajna elleni orosz támadás lökést adott az EU és Közép-Ázsia közötti kapcsolatoknak, lehetővé téve a közép-ázsiai vezetők számára, hogy különböző partneri viszonyokat építsenek ki, egyebek mellett Törökországggal vagy Iránnal. A 2014 és 2020 között folyósított 1,1 milliárd eurós támogatással az EU az első számú adományozó a térségben, egyszersmind a legnagyobb befektető partner is 42 százalékos részesedéssel, messze megelőzve az Egyesült Államokat (14,2 százalék), Oroszországot (6 százalék) és Kínát (3,7 százalék). Annak ellenére, hogy a térség államai nyilatkozataik szerint „többvektorú külpolitikát” szándékoznak folytatni, gazdaságilag továbbra is szorosan függenek a hagyományos regionális hatalomtól, Oroszországtól a máig erős katonai szövetségek, gazdasági és kulturális kapcsolatok révén.

Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a tárgyalóasztalnál a második alkalommal rendezett EU–Közép-Ázsia csúcstalálkozón az észak-kirgizisztáni Csolpon-Atában 2023. június 2-án (Fotó: MTI/EPA/Igor Kovalenko)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.