Marc Tarabella
A belga szocialista EP-képviselő hiába öltözött még tavaly novemberben Mikulásnak és osztogatott édességet a parlamentben, a vádak szerint 140 ezer eurót fogadott el, hogy befolyásolja a Katarral kapcsolatos parlamenti munkát. Tarabella cáfolja a vádakat, és ártatlanságát hangoztatja.
Miután rács mögé került, az ellene eljáró bírót, Michel Claise-t próbálta kiszorítani az ügyből, megkérdőjelezve a semlegességét, ám ez sikertelen volt.
Tarabella áprilisban szabadult a börtönből, később a házi őrizetből is. És noha kirúgták a képviselőcsoportjából, mivel mandátumát megtartotta, továbbra is az EP-ben „dolgozik”, fel is szólal a törvényhozási folyamat ülésein, sőt nemrégiben Magyarország ellen szavazott az unió soros elnökségének betöltése kapcsán.
Andrea Cozzolino
A korrupcióval vádolt három hivatalban lévő szocialista EP-képviselő közül Cozzolino különcnek számít, ugyanis a botrány kirobbanása óta elkerüli Belgiumot.
Amióta februárban letartóztatták egy nápolyi kórházban, házi őrizetben küzd a Belgiumnak való kiadatása ellen.
A belga hatóságok kihallgatása miatt kérvényezték a kiadatását, ugyanis a vádak szerint készpénzért cserébe Marokkó ellen hozott határozatokat akadályozott meg. 2019-ben ő vette át Panzeri helyét az egyik bizottságban.
Cozzolino tagadja, hogy bármi rosszat tett volna. Kiadatási kérelmét hosszas bürokráciai patthelyzet után ugyan jóváhagyták, ám ő az ügyben az olasz legfelsőbb bíróságon fellebbezett.
Abderrahim Atmoun
A marokkói politikus Rabat lengyelországi nagyköveteként Európa egyik legjobban bejáratott diplomatája volt, mielőtt érintettségét felfedték volna a belga hatóságok. A vádak szerint ő volt Panzeri egyik rendszeres kapcsolattartója.
A diplomata december közepén repült vissza hazájába, és azóta a Politicónak nyilatkozó tisztviselők szerint nagyon diszkréten él.
Ali Bin Samikh Al Marri
A Politico Al Marrit nevezte meg a katari irányítónak, ugyanis noha hivatalosan nem emeltek vádat ellene, a belga rendőrség nyomozásában mint Panzeri tevékenységének irányítója szerepel.
A katari politikus gyakori vendége volt az Európai Parlament emberi jogi albizottságának, ahol rendszeresen találkozott a fő gyanúsítottak valamelyikével. Feladata az ország hírnevének javítása volt, különösen azután, hogy az Öböl-menti országnak megromlott a kapcsolata szomszédaival.
Al Marrit, aki egyébként Katar munkaügyi minisztere, hétfőn megválasztották az ENSZ munkaügyi ügynöksége éves konferenciájának elnökévé is.
Niccolò Figà-Talamanca
A korrupcióval vádolt férfi a No Peace Without Justice nevű, az Európai Parlamentben tevékenykedő emberi jogi nem kormányzati szervezet (NGO) vezetője sem töltött sokat a rácsok mögött, februárban szabadon engedték, ugyanis Panzeri beismerő vallomását követően leminősítették az ügyben való szerepét.
Civil szervezete összefonódott Panzeri Fight Impunity nevű szervezetével, irodahelyiséget bérelt a számukra, és közös amerikai adományozójuk is volt.
Figà-Talamanca és a szervezet tagadta, hogy bármi tudott volna a korrupciós ügyről vagy bármilyen szerepet játszott volna benne.
Monica Bellini
A belga ügyészség azzal gyanúsítja Pier Antonio Panzeri könyvelőjét, hogy segített neki a jogtalanul szerzett jövedelmek mozgatásában azáltal, hogy közreműködött az Equality Consultancy nevű fedőcég létrehozásában. Sajtóértesülések szerint tagadta a vétségét.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az olasz igazságügyi szervek külön vizsgálatot folytatnak Bellini és a cég körül lévő más személyek ellen is. A múlt hónapban egy olasz bíróság elutasította a nő kiadatását Belgiumnak.
Luca Visentini
A szakszervezeti vezető az elsők között volt, akit őrizetbe vettek, ám vád hiányában őt is hamar szabadon engedték.
A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) vezetőjének megválasztásáért folytatott kampánya során elismerte, hogy mintegy ötvenezer eurót kapott kampányadományként Panzeri Fight Impunity nevű civil szervezetétől – egyes médiajelentések szerint mindezt egy Mikulás-borítékban.
Visentini fenntartotta ártatlanságát, és azt állította, hogy a pénz nem játszott szerepet abban, hogy az Európai Szakszervezeti Szövetség vezetőjeként korábban pozitívan nyilatkozott a katari munkaügyi reformokról. Időközben azonban kirúgták az ITUC vezetői pozíciójából.
Maria Arena
A belga EP-képviselő Panzeri közeli munkatársa volt, ám Panzeri ragaszkodott az ártatlanságához.
Ám érdekes, hogy Eva Kaili elmondása alapján élettársa letartóztatás után éppen Arenát hívta fel elsőként.
Az ügyészek nem hallgatták ki, és vádat sem emeltek ellene. Következetesen ártatlannak vallotta magát, és folytatta munkáját EP-képviselőként. Egy letartóztatási parancsban azonban úgy szerepel, hogy tagja volt egy olyan európai parlamenti képviselői csoportnak, amely állítólag Panzeri parancsát teljesítette.
Az emberi jogi bizottság vezetőjeként – amely pozícióban 2019-ben Panzerit váltotta – azonban lemondott, miután a Politico felfedte, hogy egy be nem jelentett fizetett katari úton vett részt. Arena ebben a titkárát hibáztatta.