Trump azzal érvelt, hogy nem lett volna szabad felelősségre vonni őt, különösen úgy, hogy az FBI akkor már tudott a laptopsztoriként elhíresült ügyben szereplő informatikai eszköz tartalmáról, írja a Fox News. A történet középpontjában egy kezdetben bizonytalan eredetű, de minden jel szerint az elnök fiához, Hunter Bidenhez köthető laptop állt, amin olyan e-maileket találtak, amelyek szerint Joe Biden akkori elnökjelölt személyesen találkozott ukrán gazdasági szereplőkkel. Később hitelesített eredetű, szintén a laptopról származó e-mailek is alátámasztották a Biden család ukrajnai gazdasági kapcsolatait.
A csütörtök esti beszélgetésben Trump rávilágított, milyen kettős mércét alkalmaz az amerikai igazságszolgáltatás vele és Joe Bidennel kapcsolatban.
Védik őket, és ez egy egyoldalú rendszer − egy nagyon igazságtalan rendszer, de védik őket
− mondta Trump.
A volt elnök arra utalt, hogy Joe Biden alelnökként megpróbált kirúgatni egy ukrán ügyészt, és leállíttatni a vizsgálatot a Burisma Holdings ukrán földgázipari cég ügyében, amelynek igazgatótanácsában Hunter Biden is helyet foglalt.
Egy 2019. júliusi telefonbeszélgetés során Trump nyomást gyakorolt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre, hogy indítson vizsgálatot a Biden család ukrajnai tevékenysége és üzleti ügyletei, konkrétan Hunter Biden Burisma Holdingsszal kapcsolatos ügyletei kapcsán. Trumpot ezért felelősségre vonták, de a szenátus felmentette.
Azóta kiderült, hogy Trump Hunter Bidennel kapcsolatos kérdései egyáltalán nem voltak alaptalanok: az ifjabb Biden ellen már 2018 óta szövetségi vizsgálat folyik adóügyek és gyanús külföldi tranzakciók miatt.
A képviselőház felügyeleti bizottságának vizsgálata nemrég arra jutott, hogy a Biden család tagjai valóságos céghálózatot hoztak létre a külföldről érkező pénzek elrejtésére, az FBI pedig átfogó vizsgálat helyett inkább fedezni próbálja a jelenlegi elnököt és fiát.