Az ukrán elnök részt vesz az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján, ahol tárgyalt az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel is. Volodimir Zelenszkij hivatalos Twitter-oldala szerint
a bizottsági elnökkel megvitatták az ukrán béketervet, végrehajtásának konkrét módjait, illetve a kezdeményezés globális támogatásáról is szót ejtettek.
Mindemellett kitértek azokra a biztonsági garanciákra is, amelyeket – az elnök szavai szerint – Ukrajna szeretne megkapni azelőtt, hogy a NATO teljes jogú tagjává válna.
Az ukrán elnök a beszélgetés során hangsúlyozta, hogy mindenfajta korlátozás nélkül fel kell oldani az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó exportkorlátozásokat.
Amint arról már a Magyar Nemzet is beszámolt, Zelenszkijt az értekezlet házigazdája, Maia Sandu moldovai elnök fogadta a Chisinauhoz közeli Bulboaca kastélyában. Az ukrán elnök köszönetet mondott a politikusnak Kijev támogatásáért és az ukrán menekültek befogadásáért.
Zelenszkij a rendezvény során megerősítette, hogy Ukrajna mind az Európai Unióban, mind a NATO-ban teljes jogú taggá akar válni.
A 45 európai ország, valamint az európai uniós központi intézmények vezetőinek részvételével zajló csúcstalálkozót kora délután megnyitva Maia Sandu moldovai elnök úgy fogalmazott: reményei szerint a mostani megbeszéléssel újabb lépést tesznek a kontinens békéje felé. – A találkozó abba a folyamatba illeszkedik, amelyben az EU-tagországok és partnereik a szolidaritáson alapuló, erősebb Európára törekszenek – emelte ki.
Zelenszkij – akinek személyes részvétele csak csütörtökön vált biztossá – közvetlenül Sandu után felszólalva a résztvevők támogatását kérte Kijev NATO-csatlakozási törekvéséhez. Kijelentette, hogy a júliusi NATO-csúcstalálkozón Kijevnek egyértelmű jelzést kell kapnia a szövetségtől a hozzá fűződő viszonyának jövőjét illetően. Újra hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy az európai partnerek segítsék Ukrajnát harci repülőgépekkel és légvédelmének fejlesztésében is.
Zelenszkij megerősítette, hogy Ukrajna szeretne egy béke-csúcstalálkozót szervezni arról, milyen feltétekkel zárható le a háború, de még nem látja elérkezettnek az időt erre.
– Kijev fő törekvése, hogy minél több országot nyerjen meg a részvételre – fejtette ki.