Ahogy az Egyesült Államok és Kína közötti rivalizálás fokozódik, egyre több ország szembesül azzal a dilemmával, hogy Washington vagy Peking oldalára álljon. A legtöbbjük azonban nem szeretné meghozni ezt a döntést.
Az elmúlt évtizedekben számos ország biztonsági és gazdasági előnyöket élvezett az Egyesült Államokkal és Kínával való együttműködéssel. Ezek az országok tudják, hogy egy koherens politikai-gazdasági blokkhoz való csatlakozás azt jelentené, hogy lemondanak a másik szuperhatalomhoz fűződő kapcsolataikból származó jelentős előnyökről.
Sem az Indo-csendes-óceáni, sem pedig az európai országok túlnyomó többsége nem akar választani a két gazdasági nagyhatalom között
− ez az üzenet egyértelmű mind Washingtonnak, mind Pekingnek. Ebben egyetért Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnök, Lawrence Wong, Szingapúr miniszterelnök-helyettese és a szaúdi külügyminiszter, Faisal bin Farhan al-Szaud herceg is.
Az Egyesült Államok sietett megnyugtatni szövetségeseit, hogy nagyjából ő is így érez.
Nem kérünk senkit, hogy válasszon az Egyesült Államok és Kína között
– ezt már Antony Blinken amerikai külügyminiszter mondta egy júniusi sajtótájékoztatón. Ugyanezt az álláspontot megerősítette később Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter, de ugyanerről beszélt John Kirby, a Fehér Ház külpolitikai szóvivője is.
Washington még a legközelebbi partnereitől sem várja el, hogy a „velünk vagy ellenünk” taktikát válassza. Azért sem lenne jó ötlet, mert maga az USA sem szakítana meg minden gazdasági tevékenységet Kínával, mivel az hatalmas nyomást gyakorolna a gazdaságukra.
Az elkövetkező években azonban kenyértörésre vihetik a dolgot. Még a Trump-adminisztráció idején történt az az eset, amikor a Huawei ki akarta építeni az 5G-hálózatát, s az USA arra kérte a szövetségeseit, hogy ne hagyják ezt nekik. Persze erre a Huawei is jelezte, hogy ha így döntenek az országok, az felbőszítheti Kínát. Lengyelországban is sokáig ment a szócsata, de Amerika megígérte, hogy mindig megvédi a szövetségeseit.