A holland kormánynak egyértelművé kell tennie a jelenleg az országban tartózkodó ukrán menekültek jövőbeli kilátásait, különösen a tartózkodási státusuk és a hazatérésük tekintetében – idézte az Euractiv páneurópai hírportál a Migrációs Tanácsadó Testület (ARM) szerdai jelentését.
„Ahogy a háború elhúzódik, az átmeneti védelemről szóló irányelv és a létesítmények ideiglenes jellege kezd túlcsordulni” – olvasható a jelentésben. Hozzátették:
Ennek az ideiglenes intézkedésnek ára van: az embereknek és a társadalom számára is; fel kell tenni a kérdését, hogy milyen perspektívát akar Hollandia nyújtani az ukránoknak?
Hollandia mintegy 95 ezer ukrán menekültet fogadott be a háború tavalyi kitörése óta. Ők az Európai Unió átmeneti védelemről szóló irányelvének (TPD) értelmében védelmet élveznek, amely 2025 márciusáig érvényes. Az önkormányzatok és a menekültek azonban egyaránt aggodalmukat fejezték ki a jövőre vonatkozó kilátásokkal és az életkörülményekkel kapcsolatban.
A jelentés követeli, hogy az ukrán menekültek tartózkodási státusát és hazatérését uniós szinten vitassák meg és egyszerűsítsék, hogy megelőzzék az EU-n belüli másodlagos migrációt.
Javasolják továbbá, hogy az ukránok ideiglenes vagy akár nem ideiglenes tartózkodási engedélyt kapjanak, beleértve a diákokat és a magasan képzetteket.
A jelentés emellett a lakóhelyüket elhagyni kényszerülők, a menedékkérők egyenlőbb bánásmódját szorgalmazza, ideértve a gyorsított munkavállalási engedélyek kiadását vagy a megfelelő lakóhely biztosítását.
„Javasoljuk, hogy a kormány fontolja meg ezen kérdéseket, hogy jövőképet biztosíthasson az ideiglenesen érkezőknek” – áll a jelentésben.
A holland kormány számára azért is okozhat nehézséget megfelelni ezen elvárásoknak, mert a korábbi bevándorlás miatt súlyos migráns- és lakásválság egyaránt sújtja.
Hugo de Jonge holland lakhatásért felelős miniszter éppen ezért kijelentette, hogy a menekültek nagy száma miatt meglehet, hogy az ország nem tudja majd teljesíteni lakásépítési céljait.