A kenyai rendőrség azt állította, utasítást kaptak arra, hogy ne jelentsenek haláleseteket az emelkedő megélhetési költségek elleni tüntetések közepette, noha híradások szerint a szerdai megmozdulások során legalább hat demonstrálót lőttek le rendőrök – hívta fel a figyelmet a The Independent, brit napilap.
Eközben egy rendőrségi tisztviselő az Associated Press (AP), hírügynökségnek elmondta, hogy a héten azt az utasítást kapták, hogy ne jelentsenek haláleseteket a tüntetéseken, amelyeket a politikai ellenzék hívott össze péntekre.
Az nem világos, hogy mindezt ki adta parancsba.
Helyi jogvédők adatai szerint három korábbi, az ellenzék által összehívott tüntetésen 27 embert lőttek le a rendőrök. Az AP szerdán két halálos áldozatot erősített meg a nyugati Kisumu városában, és szemtanúja volt annak, hogy legalább három embert lelőttek és megsebesítettek Nairobiban.
Míg a kenyai rendőrséget jogvédő csoportok régóta vádolják túlzott erőszak alkalmazásával, egyre több az aggodalom a tavaly megválasztott William Ruto elnök kormánya alatt alkalmazott taktikákkal kapcsolatban is. Például az egyik rendőrtiszt újságírónak adta ki magát a szerdai tüntetésen.
Az esetet a kenyai médiatanács veszélyesnek nevezte, mondván aggasztó, hogy a végrehajtó hatalom adja az utasítást a rendőröknek és nem a rendőrparancsnok. Hozzátették:
a rendőrök így a végrehajtó hatalom érdekei szerint kezdenek cselekedni, nem pedig a közérdek szerint.
A belügyminisztérium szóvivője, Francis Gachuri csütörtökön a rendőrséghez irányította a kérdéseket, és azt állította, hogy a rendőrségnek operatív függetlensége van. A rendőrség szóvivője azonban eddig még nem reagált a vádakra – közölték hírügynökségek.
A Kenya Medical Association nevű, helyi orvosokat összefogó szervezet a szerdai tüntetések előtt kiadott nyilatkozatában azt írta, hogy tagjaik „több száz kenyai sérültet és több tíz halálos áldozatot láttak el” az elmúlt hónapok tüntetéseinek következtében. A közleményben nem szerepelt, hogy ki okozta a haláleseteket és a sérüléseket.
A rendőrök által elkövetett gyilkosságokról és kínzásokról való tudósítás kényes téma Kenyában, ahol jogvédők régóta figyelmeztetnek a bűnözés kultúrájára. Az 1990-es években a rendőrséget azzal vádolták, hogy elnyomta Daniel arap Moi elnök kritikusait.
A jelenlegi elnök, Ruto döntéseivel még azon kenyaiak egy része sincs megelégedve, akik rá szavaztak, ugyanis a politikus a megélhetési költségek csökkentésére tett ígéretet, ám hivatalba lépésével új adókat vetett ki.
Kenya vallási vezetői sürgették az elnököt a törvény visszavonására, arra figyelmeztetve, hogy a kenyaiak olyan mértékű reménytelenséggel néznek szembe, amely „könnyen lázadáshoz vezethet”.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) azonban pozitívan értékelte az új törvényeket, mondván az „döntő” lépés Kenya adósságveszélyének csökkentése felé.