A tiszteket orosz katonák ejtették fogságba, miután az Ukrajnát támadó orosz erők elfoglalták az Azovsztalt, de ezt követően Törökországba deportálták őket.
Orosz közlés szerint a szélsőséges nacionalistának tekintett parancsnokoknak a megállapodás szerint a konfliktus végéig Törökországban kellett volna maradniuk.
A katonatisztek a török féllel folytatott tárgyalás után tértek vissza hazájukba – közölte az ukrán elnöki hivatal. Volodimir Zelenszkij a repülőtéren fogadta őket és gratulált a visszatérésükhöz.
„Az Azov parancsnokainak visszatérése Törökországból Ukrajnába nem más, mint a létező megállapodások közvetlen megsértése” – közölte Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője az orosz hírügynökségek szerint.
Peszkov a visszatérést az ukrán ellentámadás „kudarcával” hozta kapcsolatba, valamint Törökország azon szándékával, hogy „szolidaritásáról” tegyen tanúbizonyságot a július 11–12-i vilniusi NATO-csúcstalálkozó előtt.
„Folynak a NATO-csúcs előkészületei, és természetesen nagy nyomás nehezedik Törökországra” – jelentette ki a Kreml szóvivője. A török vezetés egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy milyen megállapodás alapján adta át a tiszteket Ukrajnának.
A hírek szerint egyébként hamarosan sor kerülhet egy Erdogan–Putyin találkozóra is Törökországban, kérdéses, hogy a mostani fogolyátadás ezt befolyásolja-e.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő Telegram-csatornáján megosztotta a nyilvánossággal, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter telefonbeszélgetést folytatott török hivatali partnerével, Hakan Fidannal. Tárgyaltak az Azov-parancsnokok visszatéréséről, a regionális helyzetről, a Kijevnek nyújtott katonai támogatások „destruktív” eleméről, és a két ország közötti bizalom elmélyítéséről. A felek további együttműködési lehetőségeket helyeztek kilátásba, valamint megvitatták a globális élelmezésbiztonsággal kapcsolatos kérdéseket is.