Kína bejelentette, hogy exportellenőrzést vezet be egyes drónokra és az ezekkel kapcsolatos berendezésekre, mondván, hogy meg akarja védeni a „nemzetbiztonságát érintő érdekeit” az Egyesült Államokkal fennálló technológiai hozzáféréssel kapcsolatos fokozódó feszültségek közepette – hívta fel a figyelmet mások mellett az Al-Dzsazíra angol nyelvű pánarab hírtelevízió.
A hétfőn közölt, ám „csak” szeptember 1-jén életbe lépő korlátozás egyes drónmotorokat, lézereket, kommunikációs berendezéseket, vagy épp drónellenes rendszereket is érint, sőt néhány polgári eszköz is a tilalom alá esik majd – közölte a kereskedelmi minisztérium.
Hozzátették:
Kína drónellenőrzésének fokozása fontos intézkedés, hogy felelősségteljes nagy országként demonstráljuk álláspontunkat, globális biztonsági kezdeményezéseket hajtsunk végre, és fenntartsuk a világbékét.
Kína nagy dróngyártó iparral rendelkezik, és számos piacra, köztük az Egyesült Államokba is exportál.
Amerikai törvényhozók szerint az Egyesült Államokban eladott drónok több mint ötven százalékát a kínai székhelyű DJI cég gyártja, amelyet előszeretettel használnak az amerikai hatóságok is.
A DJI hétfőn közölte, hogy mindig szigorúan betartja azon országok törvényeit és előírásait, amelyekben működik, beleértve a kínai exportellenőrzési szabályozási követelményeket is. „Soha nem terveztünk és gyártottunk termékeket és berendezéseket katonai felhasználásra, és soha nem hoztuk forgalomba vagy értékesítettük termékeinket katonai konfliktusokban vagy háborúkban való felhasználásra egyetlen országban sem” – tette hozzá a dróngyártó.
Ugyanakkor a közösségi médiában számos olyan videó jelent meg az elmúlt 1,5 évben, ahol az ukrán erők ilyen drónokat is használnak az oroszok likvidálására. Leggyakrabban valamilyen robbanóeszközt erősítve a drónhoz, amelyet a célterület, például egy harckocsi felett kioldhatnak.