Vlagyimir Putyin elutasította azokat a felvetéseket, amelyek szerint Oroszország ukrajnai „különleges katonai művelete” felelős a magas globális élelmiszerárakért. Az orosz elnök szerinte a Nyugat hibái felelősek a kialakult helyzetért – írja az Al Jazeera tudósítása.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió gyakorlatilag pénznyomtatással finanszírozta az élelmiszer-vásárlást a világjárvány alatt, és e lépés miatt szabadultak el az árak a világpiacon
– fejtette ki az orosz elnök a kétnapos szentpétervári Oroszország–Afrika-csúcstalálkozón. Putyin ezzel a „mennyiségi lazítás” politikájára utalt, amely a nagy nyugati gazdaságok működését volt hivatott segíteni a járvány alatt.
– A Nyugat elhanyagolta a szénhidrogénekbe történő beruházásokat, és „egyik hiba a másikhoz vezetett, felborította a piacokat” – tette hozzá az orosz elnök.
A szentpétervári csúcson Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök sürgette Oroszországot, hogy indítsa újra a múlt héten Moszkva kilépését követően összeomlott fekete-tengeri gabonaszállítási megállapodást. – Elengedhetetlen, hogy megállapodásra jussunk – mondta.
Az alku összeomlását követően számos, az exporttól függő ország, köztük Egyiptom is, arra kérte Moszkvát, hogy csatlakozzon újra a megállapodáshoz a globális élelmiszerválság elkerülése érdekében.
Bár tartózkodtak Oroszország közvetlen bírálatától, a csúcs során több afrikai vezető is sürgette az orosz államfőt, hogy fontolja meg békejavaslatukat.
Az afrikai [béke]kezdeményezés a legnagyobb figyelmet érdemli, nem szabad alábecsülni. Ismét sürgősen felszólítunk a béke helyreállítására Európában
− mondta tolmácson keresztül Denis Sassou Nguesso, a Kongói Köztársaság elnöke Putyinnak és afrikai vezetőtársainak Szentpéterváron. Putyin elnök a nap folyamán ígéretet tett az afrikai vezetőknek, hogy gondosan áttanulmányozza az ukrajnai háború lezárását célzó béketervüket.