Ferenc pápa elfogadta Sanghaj püspökének azt a férfit, akit a kínai hatóságok a Vatikánnal való konzultáció nélkül neveztek ki a tisztségre. A lépés a pápa elszántságának legújabb jele, hogy folytatja a közeledést Pekinghez, még a Vatikán zúgolódása ellenére is.
A Vatikán szombaton jelentette be, hogy a szentatya Joseph Shen Bin püspököt nevezte ki a sanghaji egyházmegye élére több mint három hónappal azután, hogy a kínai katolikus hatóságok bejelentették, hogy ünnepélyesen beiktatták a tisztségbe – a Szentszék engedélye nélkül.
A katolikus papok egy része úgy értelmezte a pápa döntését, hogy azzal aláveti magát a kommunista Kínának.
Pietro Parolin vatikáni bíboros államtitkár elmondta, hogy a pápa az egyházmegye javát és a püspökök lelkipásztori szolgálatának gyümölcsöző gyakorlását tartja szem előtt. Ám hozzátette: Peking egyoldalú döntése, miszerint áthelyezi a püspököt korábbi egyházmegyéjéből, Haimenből, ellentétes a párbeszéd és együttműködés szellemével, amely a püspökök kinevezéséről szóló 2018-as megállapodásban szerepel. A bíboros hangsúlyozta, elengedhetetlen, hogy minden püspöki kinevezés Kínában, beleértve az áthelyezéseket is, konszenzussal történjen a Vatikán és Peking között.
A felek közti 2018-ban aláírt egyezség, amelyet kétéves időtartamokra megújítanak, mindkét félnek beleszólást biztosít a püspökök kinevezésébe. Az egyezség részletei titkosak, de Ferenc pápa azt mondta, hogy az neki adja meg a végső szót.
A megállapodásra akkor került sor, amikor a Hszi Csin-ping vezette Kínai Kommunista Párt fokozta a vallás, köztük a katolikus egyház kormányzati ellenőrzését.
Novemberben a Vatikán szintén azzal vádolta a kínai hatóságokat, hogy megsértették a 2018-as paktumot, amikor egy olyan egyházmegyébe helyeztek püspököt, amelyet a Szentszék nem ismer el.
Borítókép: Ferenc pápa vasárnapi úrangyala-imádságot tart a vatikáni dolgozószobájának a Szent Péter térre néző ablakából Rómában 2023. június 18-án. (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci)