Az Amerikai Egyesült Államok hivatalos budapesti nagykövete beleszólt a Magyar Nemzet szerkesztésébe, ezzel sértve az újságírás szabadságát. Ahogy arról korábban írtunk, a szóhasználatot nem helyeselte a David Pressman vezette diplomácia.
Az amerikai újságírók aggódnak a sajtószabadság miatt, most már mi is értjük, miről beszélnek
Bort isznak, közben vizet prédikálnak a vezető amerikai tisztségviselők. Joe Biden elnöktől Antony J. Blinken külügyminiszterig a tengerentúlon rettenetesen aggódnak a sajtószabadságért a világban és dühösen rázzák az öklüket a sajtójogok betartatásáért, időnként azonban nem szégyellik megszabni egy másik ország független sajtóorgánumának, hogy miről, mit írhat. De az is beszédes, hogy az amerikai újságírók több mint fele aggályosnak tartja a sajtószabadságot a saját országában.
Az Egyesült Államok egyik kormányzati szerve ezzel lényegében meg akarta szabni, hogy a Magyar Nemzet, mint egy független magyar sajtóorgánum, milyen szavakat használhat és mely kifejezéseket nem használhat az egyes cikkeiben – mindezt azután, hogy Joe Biden több millió migránst beengedett az országába déli irányból, de a magyarok vízumkötelezettségét bosszúból jelentősen megszigorította.
További Külföld híreink
Bort iszik és vizet prédikál
Pedig az USA valamennyi vezető tisztségviselője gyakran hangoztatja a világ előtt, hogy a szabad és független sajtó a demokrácia alapvető építőeleme, és nagyon szeretik rázni az öklüket azokra az országokra, ahol szerintük sérül a sajtószabadság. A leggyakrabban Joe Biden egyik legfőbb szócsöve, Antony J. Blinken külügyminiszter követelőzik ebben az ügyben.
A független sajtó minden egészséges demokrácia sarokköve. A lényege az az elképzelés, hogy az információ közjó, amely döntő minden tevékenységünkben. Gyakran a sajtót bízzuk meg az információszolgáltatással. Ennek ellenére találkozunk azzal olyanokkal, amikor a véleménynyilvánítás szabadságának gyakorlását, beleértve a sajtószabadságot is, komoly veszély fenyegeti. Ezekkel a fenyegetésekkel nekünk, az Egyesült Államok kormányának szembe kell szállni, hiszen állampolgárként mindannyiunknak állandó érdeke fűződik ehhez
– jelentette ki például még tavaly, a sajtószabadság világnapja alkalmából az amerikai külügyminiszter, aki egyúttal leszögezte, hogy az Egyesült Államok kormánya sokféle intézkedést tesz az elnyomás visszaszorítására és a sajtószabadság megerősítésére. A magyar sajtó minden bizonnyal kivételt jelent a tengerentúlon, hiszen az elhangzottak szöges ellentétét tapasztalja szerkesztőségünk.
Blinken konkrét országokat is megnevezett, amelyek – az Egyesült Államok szerint – rossz hatással vannak a világban a sajtószabadságra. Többek között Kínát említette.
De felszólította Oroszországot és Afganisztánt is az újságírók és a sajtószabadság elleni támadások miatt.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke is gyakran magasba emelte ököllel ítéli el a sajtó elnyomását. A sajtószabadság világnapja alkalmából idén az elnök volt az ügyeletes megmondóember, és kijelentette, hogy
Az újságírás nem bűncselekmény, hanem a szabad társadalom alapvető eleme. Ma, a sajtószabadság világnapjának 30. évfordulóján tisztelgünk minden újságíró, riporter és médiamunkás előtt, akik bátran kutatják az igazságot. És megújítjuk fogadalmunkat, hogy felelősségre vonjuk mindazokat, akik megpróbálják elhallgattatni ezeket az átlátható és megbízható kormányzáshoz nélkülözhetetlen hangokat.
Az elnök ezután így folytatta:
Alkotmányunk első kiegészítésében foglaltak szerint a kongresszus nem hozhat olyan törvényt, amely korlátozza a szólás- vagy sajtószabadságot. Ez azért van így, mert a szabad sajtó a demokrácia egyik alappillére. Lehetővé teszi kormányunk és társadalmunk önkritikáját és önkorrekcióját. Oktat, megvilágít, leleplez és leleplez. Az igazság őrzőjeként szolgál.
Joe Biden szerint egyetlen újságírónak – legyen az amerikai vagy nem amerikai – sem kellene kockáztatnia az életét és a megélhetését az igazság keresése közben. A jelek szerint ugyanakkor mindez nem vonatkozik a magyar újságírókra, akik tényállást közölnek egy hivatalos diplomáciai intézkedést követően és tájékoztatják a lakosságot.
Az amerikai elnök pedig, úgy tűnik, hogy utólag még saját maga ellen is fellépne, hiszem májusban még azt állította:
Ma – és minden nap – mindannyiunknak ki kell állnunk az újságírók mellett világszerte. Mindannyiunknak fel kell emelnünk szavunkat azok ellen, akik el akarják hallgattatni őket. És mindannyiunknak továbbra is támogatnunk kell a szabad sajtót, amely demokráciánk és a demokráciák számára mindenütt alapvető fontosságú
– zárta ünnepi közleményét Joe Biden.
További Külföld híreink
Amikor üres szavakká válnak a fennkölt szónoklatok
Hogy mennyire piszkos az Egyesült Államok saját portája, jól mutatja az a felmérés is, amelyet a Pew Research Center 2022-ben végzett közel 12 ezer amerikai újságíró körében. Eszerint az Egyesült Államokban az újságírók többsége aggódik az ország sajtószabadságának jövője miatt. A megkérdezett amerikai újságírók 57 százaléka azt állította, hogy „nagyon aggódik” vagy „aggódik” a sajtószabadság lehetséges korlátozásáért. Csak minden ötödik újságíró mondta azt, hogy kevésbé aggályos a helyzet, ami a sajtószabadság jelenét és jövőjét illeti az Egyesült Államokban.
Ezek az aggodalmak ráadásul éppen egy olyan időszakban merültek fel sokadjára, amikor a Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet 2022-es elemzése szerint az Egyesült Államok a 42. helyen áll a sajtószabadság terén a világon, és amikor egyes újságírók zaklatással vagy letartóztatással való fenyegetéssel szembesülnek. Mára pedig a 45. helyre csúszott vissza ezen a listán.
Az idősebb újságírók és azok, akik régebb óta dolgoznak a híriparban, különösen aggódnak az amerikai sajtószabadság miatt, de a fiatalabbak jelentős hányada is ezt a véleményt osztja.
A közvélemény-kutatás egyébként arra is rámutatott, hogy bár az aggodalom a baloldali és a jobboldali érzelmű médiában is hasonló mértékű, a jobboldali médiamunkások mégis jobban félnek az elnyomástól.
További Külföld híreink
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök beszédet mond az Auburn Manufacturing Inc. nevű vállalat üzemében a Maine állambeli Auburnben 2023. július 28-án (Fotó: MTI/AP/Susan Walsh)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezZelenszkij Davosban kilincselt: Békefenntartó csapatok Ukrajnában?
Katonai szakértők szerint sem célszerű a békefenntartók küldése.
Késes merényletben sokan megsérültek Tel-Avivban
Egy marokkói férfi késelt az izraeli fővárosban.
Világrendszerváltás Latin-Amerikában is?
Trump visszatérése a Fehér Házba a világrendszerváltás közepette a patrióták korszakát hozza el a nyugati világba, és ez más országokban is változásokat eredményezhet – írta elemzésében az Alapjogokért Központ.
Takács Szabolcs: Új korszak kezdődött Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Takács Szabolcs, Magyarország washingtoni nagykövete arról beszélt, hogy most egy olyan kormány került hatalomra az Egyesült Államokban, amelynek idején sokkal szorosabbak lehetnek a magyar–amerikai kapcsolatok.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Magyar Péter nem teszi zsebre, amit a Fidesz képviselőjétől kapott
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Eltűnt magyar ikerpár Skóciában: hátborzongató teóriát állított fel a rendőrség
Halálos áldozatokat követelt a Bosch-gyárban történt gázrobbanás
Majka 190 millióért mindjárt tudta, hogy milyen dalt kell írni
Meghatározó szerepe lehet Orbán Viktor miniszterelnöknek az uniós-amerikai kapcsolatokban + videó
Kilenc éve nem találják az MSZP zuglói képviselőjét
A Bajnokok Ligája-meccs után Kovács István bírót szidják
Trump véget vetett a sokszínűségi őrületnek az amerikai közhivatalokban
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Az elvek, ó, az elvek!
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezZelenszkij Davosban kilincselt: Békefenntartó csapatok Ukrajnában?
Katonai szakértők szerint sem célszerű a békefenntartók küldése.
Késes merényletben sokan megsérültek Tel-Avivban
Egy marokkói férfi késelt az izraeli fővárosban.
Világrendszerváltás Latin-Amerikában is?
Trump visszatérése a Fehér Házba a világrendszerváltás közepette a patrióták korszakát hozza el a nyugati világba, és ez más országokban is változásokat eredményezhet – írta elemzésében az Alapjogokért Központ.
Takács Szabolcs: Új korszak kezdődött Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Takács Szabolcs, Magyarország washingtoni nagykövete arról beszélt, hogy most egy olyan kormány került hatalomra az Egyesült Államokban, amelynek idején sokkal szorosabbak lehetnek a magyar–amerikai kapcsolatok.