Vádemelések sora indult meg Donald Trump ellen
Amint arról lapunk is beszámolt korábban, a korábbi republikánus elnök ellen ez volt a harmadik vádemelési eljárás, amelyben meg kellett jelennie a bíróságon, és ahogy eddig, úgy most is ártatlannak vallotta magát.
Korábban Donald Trumpot New Yorkban „üzleti beszámolók meghamisításával” vádolták meg, azt állítva, hogy az egykori elnök 2016-ban ügyvédjén keresztül 130 ezer dollárral fizette le Stormy Daniels pornószínésznőt hallgatásáért cserébe, ám mindezt kampánypénzből. Ugyancsak itt szexuális zaklatással és rágalmazással vádolta meg E. Jean Carroll, az amerikai Elle magazin korábbi munkatársa, amely ügy még a kilencvenes évekig nyúlik vissza. Floridában az otthonában talált minősített iratok helytelen kezelése és átadásuk megtagadása miatt emeltek ellene szövetségi vádat 37 vádpontban. De többek között a kongresszus az igazságügyi minisztériummal is folytat egy vizsgálatot arról, hogy Donald Trumpnak milyen szerepe volt az amerikai törvényhozást ért 2021. január 6-ai ostromban, amelyben öt ember vesztette életét.
A mostani négy vádpont szerint Trump összeesküvést folytatott az Egyesült Államok polgárainak a megtévesztésére, amikor hamisan állította, hogy a 2020-as elnökválasztást ő nyerte meg, hivatalos eljárást – vagyis az elektorok szavazását – akadályozott meg és erre hívott fel másokat is, valamint felbujtást hajtott végre az amerikai polgárok joga ellen – vagyis a választáson leadott szavazatok megszámlálásának a megzavarására tett kísérletet.
Trump és a legtöbb republikánus szerint az ellene folyó bűnügyi eljárások a demokrata adminisztráció boszorkányüldözése, és a jogi „hercehurcát” az igazságügyi minisztériumon keresztül Joe Biden elnök és csapata fegyverként használja 2024-es ellenfele eltávolítására.
Még a Trumpot kritizáló sajtó is inkább őt akarja?
Jesse Watters, a Fox News amerikai konzervatív hírtelevízió politikai kommentátora a tárgyalást követően úgy fogalmazott: „a washingtoni elit minél jobban próbálja Trumpot elválasztani a választóktól, annál többeket nyer meg támogatói közé.” Szerinte a demokraták kétségbe vannak esve és ezért bosszúhadjáratot hirdettek Trump ellen. Sőt a CNN amerikai hírtelevízión elhangzottakat idézve kifejti, „a demokraták szerint ha nem tudják börtönbe csukni Trumpot, az a demokrácia bukása”.
Hozzáteszi:
ötször bíróság elé citálni Trumpot egy választási évben nem éppen az erő jele. A demokraták tudják, hogy a koronavírus miatt kerültek a Fehér Házba, ám most saját erejükből kellene nyerniük, és ők is tudják, hogy Biden nem egy „megbízható jelölt”, hiszen „folyton küszködik, amit még nézni is nehéz.
Watters továbbá leszögezte, hogy nemcsak a választók, hanem – úgy tűnik – az amerikai média is visszavárja Trumpot, mert „unatkoznak” Biden alatt.
A Trump elleni eljárásról Kevin McCarthy republikánus házelnök azt mondta, az amerikaiaknak joguk van kérdéseket feltenni a választási eredményekkel kapcsolatban. „Az adminisztráció ne hajszoljon olyan embereket, akik nem értenek egyet vele. Ez helytelen, és ennek mostantól véget kell vetni” – szögezte le.
Az NBC News amerikai hírtelevízió vezető demokrata politikusokat is megkérdezett az ügyről, szerintük most derül ki az „igazság” és a Trumpot vizsgáló intézmények „hazafias munkát végeznek”.