Az Egyesült Államok eközben bejelentette, hogy a nigeri romló helyzetre tekintettel kivonja nagykövetségének néhány alkalmazottját Nigerből. Az amerikai külügyminisztérium közleményben közölte, hogy elrendelte a nem létfontosságú munkakörű kormányzati alkalmazottak és családtagjaik távozását, erről pedig Antony J. Blinken külügyminiszter is tájékoztatott a közösségi oldalán.
Az amerikai külképviselet mostantól csak vészhelyzetben tud segítséget nyújtani nigériai állampolgárainak. Antony Blinken egy másik posztban elárulta, hogy két nap alatt kétszer is beszélt a megbuktatott Mohamed Bazoum elnökkel, és biztosította őt arról, hogy az ő és családja biztonsága elsődleges az Egyesült Államok számára. Bár az USA határozottan elítélte a puccsot, az amerikai állampolgárokat eddig csak óva intették a nyugat-afrikai országba való utazástól, és több európai országgal ellentétben az USA még nem rendelt el konkrét evakuálást.
Franciaország már négy evakuációs járattal 992 embert menekített ki – írta szerdán késő este a Twitteren Catherine Colonna külügyminiszter –, az ötödik és egyben utolsó járatot mára tervezik.
Összességében a juntára nehezedő nyomás növekszik. Németország, az EU és más nemzetközi partnerek után a Világbank is felfüggesztette a kifizetéseket Nigernek, erről egy közleményt is kiadott a Világbank.
Az ENSZ-ügynökség tavaly 1,5 milliárd dollárt folyósított projektekre, idén 730 millió dollárt. A 26 millió lakosú Niger a világ egyik legszegényebb országa, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), amelynek segélyprogramjait rendszeresen felülvizsgált feltételekhez kötik, egyelőre nem állította le a kifizetéseket.
A Nyugat-afrikai Gazdasági Közösség (ECOWAS) szintén növelte a nyomást a nigériai katonai kormányra. A szövetség katonai vezetői hangsúlyozták, hogy a katonai beavatkozást továbbra is utolsó lehetőségként fogják kezelni. Az ECOWAS-államok gazdasági blokádot rendeltek el Niger ellen, és követelték, hogy a leváltott elnököt hét napon belül állítsák vissza hivatalába. Ez az ultimátum vasárnap jár le.
Más országokban, ahol a hadsereg már puccsokat hajtott végre, az ECOWAS irányvonala ismét ellenállást vált ki. Mali és Burkina Faso hétfő este közösen kijelentette, hogy a nigeri katonai beavatkozás egyenlő lenne egy hadüzenettel, és a nigeri puccsisták is arra szólították fel a világot, hogy ne próbáljanak meg beavatkozni az ország ügyeibe, mert az beláthatatlan következményeket vonna maga után.