A gaboni hadsereg mintegy tizenkét tisztje tegnap kora reggel a televízióban jelentette be, hogy átvették a hatalmat. – A békét védjük meg azzal, hogy véget vetünk a jelenlegi rezsimnek – mondta az egyik katona a Gabon 24 televíziós csatornának a BBC brit közmédia szerint. A puccsisták közölték, hogy további intézkedésig lezárták az ország határait, és feloszlatták az állami intézményeket.
Közvetlenül a katonai puccs előtt az országos választási hatóság Ali Bongo Ondimba elnököt nyilvánította ki a múlt szombati választások győztesének. Eszerint a 64 éves politikus a választói szavazatok 64,27 százalékát kapta meg, és ezzel bebiztosíthatta harmadik hivatali ciklusát. Bongo családja több mint 55 éve uralkodik az olajban gazdag Gabonban. Maga Bongo tizennégy éve van hatalmon. 2019-ben egyébként már kíséreltek meg ellene puccsot, akkor a lázadó katonáknak nem sikerült átvenniük a hatalmat és börtönbe kerültek.
A francia kormány azonnal elítélte a katonák hatalomátvételét, és azt követelte, hogy a múlt hétvégi gaboni választások eredményét tartsák tiszteletben. Elisabeth Borne francia miniszterelnök azt mondta, hogy Franciaország a legnagyobb figyelemmel követi a közép-afrikai országban kialakult helyzetet. A francia védelmi minisztérium szerint mintegy négyszáz francia katona állomásozik állandó jelleggel Gabonban, néhányan közülük a fővárosban, Libreville-ben. Az Eramet francia bányavállalat eközben ideiglenesen leállította tevékenységét Gabonban, hogy megvédje alkalmazottait és létesítményeit. A cég mintegy nyolcezer embert foglalkoztat az országban, többségük gaboni.
A Közép-Afrikából érkező hírek kapcsán Josep Borrell uniós külügyi képviselő is aggodalmát fejezte ki. – Egy újabb katonai puccs növelné az instabilitást az egész régióban – mondta Borrell az uniós védelmi és külügyminiszterek informális találkozójának kezdete előtt a spanyolországi Toledóban. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a helyzet még mindig tisztázatlan.
Az egész szubszaharai térség, kezdve a Közép-afrikai Köztársasággal, majd Malival, Burkina Fasóval, Nigerrel és most valószínűleg Gabonnal, nagyon nehéz helyzetben van. Ez egy nagy kérdés Európa számára
– tette hozzá Borrell. Oroszország szintén mély aggodalmát fejezte ki a gaboni puccs miatt. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Oroszország szorosan követi az ottani eseményeket. Kína eközben felszólította a harcban álló feleket, hogy erőszak helyett párbeszéd útján oldják meg a nézeteltéréseket.
A gaboni hadsereg szerdán este, a katonai hatalomátvétel után Brice Oligui Nguema tábornokot nevezte ki ország ideiglenes elnökének – közölte a hadsereg vezetése az állami televízióban. Brice Oligui Nguema a hadsereg legbefolyásosabb egységének számító köztársasági gárda főparancsnoka. A többi tábornok már reggel kijelentette, hogy őt akarják elnöknek, amikor a televízióban bejelentették a hatalomátvételt – írja az MTI.