Meghallgatásra hívta össze Darren Issa kaliforniai republikánus képviselő az afganisztáni kivonulás során a kabuli reptéren elkövetett öngyilkos merénylet 13 amerikai áldozatának hozzátartozóit.
Az egyik katona édesapja nagy tapsot kapott, amikor lemondásra szólította fel a tragédia felelőseit, név szerint megemlítve Antony Blinken külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter mellett magát Joe Biden elnököt is.
Nőjön fel végre! Ismerje be a hibáit! Tanuljon belőlük, hogy ez soha de soha ne történhessen meg újra
– címezte szavait az elnöknek az elhunyt katona apja.
– Mindannyiuknak le kell mondaniuk. A fiainknak és lányainknak a lábuk kisujjába több tisztesség szorult, mint beléjük összesen – mondta a felelősökről.
Több katona édesanyja is arról számolt be, hogy olyan információkat kaptak gyermekük halálának körülményeiről, amelyekről később bebizonyosodott, hogy hamisak.
Kelly Barnettnek például azt mondták, fia azonnal meghalt a robbanáskor. Később szemtanúktól tudta meg, hogy egy darabig még életben volt, és átadta lőszereit a bajtársainak. „Beszéltek egyáltalán a szemtanúkkal?” – idézte a gyászoló anyát a Fox News amerikai televíziós hálózat, amely élőben közvetítette a meghallgatást.
Barnett szerint a fiának a kezdetektől kétségei voltak a kivonulással kapcsolatban, mert „káosz, a kommunikáció és a vezetés hiánya” jellemezte a műveletet.
Egy másik katona édesanyja, Cheryl Rex, akit a Breitbart amerikai híroldal idézett, nem csupán a hadsereget, de magát Biden elnököt vádolta hazugsággal. Mint elmondta, amikor a fia holttestét hazahozták, az elnök azzal lépett oda hozzá, hogy tudja, mit érez, mert az ő fiát is zászlóval letakart koporsóban hozták haza.
Ez azonban nem igaz, hiszen Biden idősebbik fia, Beau, bár valóban szolgált Irakban, valójában rákban halt meg az Egyesült Államokban.
„Beau Biden 2015-ben halt meg agydaganatban, több mint öt évvel azután, hogy visszatért egyéves iraki szolgálatából. Joe Biden a rákot az iraki égetőgödröknek tulajdonította, bár néha elismerte, hogy nem biztos benne” − írta a Twitteren a CNN tényellenőrzője, Daniel Dale.