A Chandrayaan–3 indiai űrhajó sikeresen landolt a Hold déli pólusa közelében szerdán – közölte az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO).
Ezzel India – az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után – a negyedik ország, amely leszállóegységgel landolt az égitest felszínén.
A kétméteres, hatkerekű leszállóegység a tervek szerint két hétig lesz működőképes, és egy holdjáró segítségével egy sor kísérletet végez, adatokat szolgáltatva a holdi talaj és kőzetek tulajdonságairól, kémiai és elemi összetételéről.
Narendra Modi indiai miniszterelnök a Dél-afrikai Köztársaságból követte figyelemmel az eseményt, ahol a BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – johannesburgi csúcstalálkozóján vesz részt.
Az oroszok kudarca
Mint arról lapunk is beszámolt, az orosz Luna–25 űrszonda – melyet az indiaihoz hasonló céllal lőttek fel még augusztus elején – vasárnap becsapódott a Hold felszínébe, miután hajtóműve nem a tervezett időpontban állt le.
Az orosz szövetségi űrügynökség (Roszkoszmosz) már szombat este arról számolt be, az űrszonda fedélzetén vészhelyzetet jelentettek, amikor a Luna–25 megpróbált leszállás előtti pályára térni.
A Luna–25 kilövése Oroszország első Hold-missziójának része. Ezt megelőzően 1976-ban a Szovjetunió bocsátotta fel a Luna–24 állomást. A Luna–25 állomás fő feladata a Hold pólusközeli régiójában a talajösszetétel elemzése, víz jelenlétére vonatkozó hipotézisek megerősítése vagy cáfolása lett volna. Az állomással a leszállás új technológiáját is kipróbálták volna.
Borítókép: A Chandrayaan–3 indiai űrhajó a leszállás előtt (Fotó: AFP/Getty Images)