A katalán nyelv európai népszerűsítésével próbálja megvenni a baloldal a nacionalisták szavazatát. Spanyolországban csütörtökön alakul meg az új parlament, aznap szavaznak a házbizottsági tagokról, majd jövő héten kezdődik a párbeszéd a pártok és a király között, melynek záró akkordjaként VI. Fülöp megnevezi azt a politikust, akit elsőként kér fel a kormányalakításra.
Jelenleg a jobb- és a baloldal is 171-171 szavazatot tudna felmutatni a beiktatáshoz szükséges országgyűlési szavazáson, vagyis nem szereznék meg a kormányalakításhoz szükséges többséget, ami 176 voks lenne.
Pedro Sánchez, a jelenlegi ügyvivő kormány megbízott elnöke szerdán találkozott parlamenti szövetségeseivel, hogy együtt fogalmazzák meg prioritásaikat és eldöntsék, mivel állítják maguk mellé az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) nevű nacionalista pártot, mely továbbra is azt szajkózza, hogy
csak akkor adja oda kulcsfontosságú hét mandátumát a szocialista pártnak, ha Katalónia megtarthatja az elszakadásához szükséges referendumot, valamint volt vezetőjük, a Brüsszelben bujkáló Carles Puigdemont amnesztiát kap és nem állítják bíróság elé azért, mert 2017-ben alkotmányellenesen kikiáltotta a katalán köztársaságot.
Mivel Katalónia függetlensége az alkotmány értelmében nem lehet semmilyen alku tárgya, Sánchez szerdán egy másik gesztust tett az elszakadáspártiak irányába és felajánlotta nekik a katalán nyelv – valamint a másik két társhivatalos nyelv, a baszk és a galíciai – európai szintű népszerűsítését még a spanyol uniós elnökség idején. Úgy fogalmazott: bár ezeket a nyelveket a Cervantes Intézet már népszerűsíti,
többet kell tenni, többet lehet tenni, és többet fogunk tenni értük. Spanyolország spanyolul beszél, de beszél katalánul, baszkul és galíciai nyelven is, és a mi kötelességünk és felelősségünk, hogy teret biztosítsunk ezen nyelvek képviseletéhez, használatához és ismeretéhez
– tette hozzá Sánchez, aki nemcsak azt akarta elérni, hogy a Junts segítsen őt újra beiktatni, hanem már a csütörtöki házbizottsági tagokról megtartott szavazáson is számít rájuk, ugyanis el akarja érni, hogy az országgyűlés élére szocialista házelnök kerüljön.
Reakció egyelőre még nem érkezett az ajánlatra, de ha a Junts elfogadja azt, akkor gyakorlatilag borítékolható, hogy a szocialisták folytathatják a progresszív kormányzást, ugyanis a jobboldali Néppárt (PP) hiába nyerte meg az előrehozott választásokat és tudhatja magáénak a Vox, valamint a Kanári-szigeteki Koalíció támogatását, hiányzik még néhány szavazat a beiktatáshoz.
Pedro Sánchez szerdán ebből fakadóan arra kérte a néppárti vezetőt, Alberto Núnez Feijóo-t, hogy ne gyakoroljon nyomást a királyra, helyette lépjen hátra és győzelme ellenére ne kérje miniszterelnöki beiktatását. Sánchez szerint hiába szavazott a spanyol választópolgárok többsége a jobboldalra, Feijóo-nak el kell fogadnia, hogy az fog kormányozni, akit a kongresszusi tagok többsége támogat, ez pedig véleménye szerint a baloldal lesz. Megjegyezte azt is, hogy szerinte a jobboldal sokkos állapotban van, mert rá kellett jönniük, hogy valójában veszítettek és egyébként is, ők csak az ország egy részét értik.