Alig három nap van hátra az új spanyol parlament megalakulásáig, de még mindig nem tudni, ki fogja kormányozni az országot. Mind a jobb-, mind a baloldal ki van szolgáltatva a kisebb, többségében nacionalista pártok végső állásfoglalásának.
A dél-európai országban július 23-án tartották meg az előre hozott parlamenti választásokat, amelyeket a jobboldali Néppárt (PP) nyert meg. Megfelelő többség híján azonban nem tudott kormányt alakítani, ahogyan a baloldal sem, így meg kell egyezniük más pártokkal ahhoz, hogy vezethessék az országot. Az új kongresszus augusztus 17-én alakul meg, aznap szavaznak titkos voksolás útján a házbizottsági tagokról és kiderül, hogy ki lesz az országgyűlés következő elnöke.
A szocialisták már megkezdték a tárgyalásokat annak érdekében, hogy meglegyen a szükséges többségük, de a Néppárt sem adja fel, sőt, véleménye szerint 5-4 arányban végül háttérbe tudják szorítani a baloldalt, és egyben jobboldali vezetője lehet a kongresszusnak.
A parlament megalakulását követő napokban felpörögnek az események, ugyanis jövő héten már kezdődnek a párbeszédek a királlyal, akinek feladata, hogy a pártok képviselőinek meghallgatása után eldöntse, kit kér fel elsőként a kormányalakításra. Várhatóan ketten indulnak a miniszterelnöki székért: a választásokon győztes Néppárt vezetője, Alberto Núnez Feijóo és az eddigi kormányfő, a szocialista párt vezetője, Pedro Sánchez.
Egyelőre nem tudni, hogy ki lesz VI. Fülöp jelöltje, ugyanis egyik vezető sem tudja jelen pillanatban felmutatni a kormányalakításhoz szükséges többséget, vagyis a 176 mandátumos támogatottságot.
A jobboldalon a Santiago Abascal vezette Vox múlt héten jelezte, hogy a kormányváltás érdekében hátralép, és anélkül is hajlandó támogatni a Néppártot, hogy helyet követelne magának a kormányban. Ezután a jobbközép Kanári Koalíció közölte, hogy ha a Vox tényleg nem tart igényt a közös kormányzásra, akkor Feijóo mellé áll, azonban a jobboldalnak ez még nem elég a kormányalakításhoz és folytatnia kell a tárgyalásokat.