Nagyon fontos megállapodást kötött az ENSZ és a szíriai kormány

A segélyszállítmányok ezentúl könnyebben átjutnak a török–szíriai határon.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 08. 09. 10:36
Hodeida, 2023. július 20. A 2023. július 15-i képen húszi rendõrök mellett hajt el egy ENSZ-jármû a vörös-tengeri Hodeira kikötõjében. A polgárháború dúlta Jemen az élelmiszerellátásának csaknem 90 százalékát behozatalból fedezi, ennek több mint 40 százalékát az Ukrajnából és Oroszországból származó búza és egyéb gabonaimport teszi ki. Július 17-én lejárt a Fekete-tengeren keresztül történõ ukrán gabonaexportról szóló megállapodás, amelyet Oroszország nem hosszabbít meg, mert az orosz vezetés szerint nem teljesültek az alku Moszkva által szabott feltételei. MTI/EPA/Jajha Arhab Fotó: Jajha Arhab
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ és a szíriai kormány megegyezett a segélyszállítmányok miatt kulcsfontosságú, a török–szíriai határon fekvő Báb al-Hava határátkelő újranyitásáról – jelentette be a világszervezet szóvivőhelyettese. Farhán Hak elmondta,

a megegyezés értelmében Damaszkusz hat hónapra újranyitja a határszakaszt. Bár további részleteket nem közölt, elmondta, hogy az egyezséget az ENSZ humanitárius ügyekért felelős vezetője, Martin Griffiths és szíriai tisztségviselők tárgyalásai előzték meg.

Hozzátette, hogy a damaszkuszi kormány emellett beleegyezett abba is, hoogy két másik határátkelőt is nyitva tart november 13-ig, Báb asz-Szalamát és az ar-Rait. A bejelentést António Guterres ENSZ-főtitkár üdvözölte.

A Szíria északnyugati, lázadók ellenőrizte részén lévő Báb al-Haván keresztül szállítják a segélyek 85 százalékát az ugyancsak északnyugat-szíriai Idlib tartományba, melyet a polgárháborús károk mellett a februári földrengés is súlyosan érintett.

A 4,1 milliós régióban rengetegen menekültek a 2011 óta tartó szíriai polgárháború során, a földrengés miatt pedig tovább nőtt a sátorban és egyéb átmeneti szállásokon élő, segélyszállítmányokra szoruló emberek száma. A térségben az egymással is szemben álló milíciák rivalizálása még mindig nehezíti a segélykonvojok útját.

Korábban az ENSZ elfogadhatatlannak nevezte a damaszkuszi kormány humanitárius segélyek szállítására vonatkozó feltételeit, elsősorban azt a kitételt, hogy a világszervezetnek tartózkodnia kell attól, hogy kapcsolatba lépjen a szíriai vezetés által terroristának minősített entitásokkal. Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Irodája (OCHA) júliusban hangsúlyozta: 

a szervezetnek és partnereinek munkájukból adódóan szükségszerűen egyeztetnie kell mind állami, mind nem állami felekkel.

Damaszkusz azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a segélyek szállítása csakis a Vöröskereszt, valamint a szíriai Vörös Félhold segítségével történhet.

Borítókép: Illusztráció (MTI/EPA/Jajha Arhab)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.