A hétvégén a Szaúd-Arábiában kezdődő, az ukrajnai orosz háborút lezáró békés rendezésről szóló tárgyalásokkal kapcsolatan Kijev arra számít, hogy több országot is meggyőz majd a saját békeformulájának helyességéről.
Ukrajna és szövetségesei azt remélik, hogy a mintegy negyven ország nemzetbiztonsági tanácsadóinak és más magas rangú tisztségviselőinek dzsiddai találkozóján megegyezésre jutnak majd az ukrajnai háború befejezésének alapelveiről.
– Arra számítok, hogy a tárgyalás nehéz lesz, de mögöttünk áll az igazság − mondta Andrij Jermak, Volodimir Zelenszkij elnök hivatalának vezetője és a tárgyalásokon kulcsfontosságú megbízottja pénteken késő este egy televíziós interjúban.
A fórumon Oroszország nem vesz részt, de a Kreml közölte, hogy szemmel tartja a találkozót. Kína, amely szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal, pénteken közölte, hogy Li Hui eurázsiai ügyekért felelős különmegbízottat küldi a tárgyalásokra.
− Kína hajlandó együttműködni a nemzetközi közösséggel, hogy továbbra is konstruktív szerepet játsszon az ukrajnai válság politikai megoldásának előmozdításában − mondta Wang Wenbin, a kínai minisztérium szóvivője.
Ukrán, orosz és nemzetközi tisztviselők szerint jelenleg nincs kilátás közvetlen béketárgyalásokra Ukrajna és Oroszország között, mivel a háború tovább dúl, és Kijev ellentámadással próbál területeket visszaszerezni, illetve jobb tárgyalási pozíciókhoz jutni.
Ukrajna azonban először is arra törekszik, hogy a nyugati támogatóin túlmenően nagyobb diplomáciai koalíciót építsen ki, azonban ehhez olyan, a globális dél országainak megszólítására is szükség van, mint India, Brazília és a Dél-afrikai Köztársaság, amelyek közül sokan nyilvánosan semlegesek maradtak.
Zelenszkij elmondta, reméli, hogy a kezdeményezés a világ vezetőinek őszi békecsúcsához vezet majd, amely jóváhagyja az elveket, amelyek az ő 10 pontos rendezési formuláján alapulnak.
Moszkva azonban mostanáig határozottan elutasította Zelenszkij békeformuláját, ugyanis annak része, hogy a mostanáig Oroszország által elfoglalt területek visszakerülnének Ukrajnához. Emellett pedig a négy, népszavazással Oroszországhoz csatolt megye mellett a Krím félszigetet is vissza akarja szerezni az ukrán vezetés.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken üdvözölte, hogy a szombaton kezdődött tárgyalásokon számos ország képviselteti magát, köztük olyan fejlődő országok, amelyeket súlyosan érint a háború okozta élelmiszerár-emelkedés.
– Ez nagyon fontos, mert az olyan kérdésekben, mint az élelmezésbiztonság, emberek millióinak sorsa Afrikában, Ázsiában és a világ más részein közvetlenül attól függ, hogy a világ milyen gyorsan lép a békeformula végrehajtása érdekében − mondta.
Szaúd-Arábia szerint a hétvégi tárgyalások megmutatják a szaúdi vezetés arra való törekvését, hogy hozzájáruljon a tartós békét eredményező megoldások eléréséhez.
Szaúd-Arábia támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, amelyek elítélték Oroszország invázióját, valamint a kelet-ukrajnai területek egyoldalú annektálását.
A találkozó az Ukrajna által júniusban Koppenhágában szervezett, informálisnak szánt és hivatalos nyilatkozatot nem eredményező megbeszéléseket, illetve egy májusi csúcstalálkozót követett, amely során a királyság vendégül látta Zelenszkijt az Arab Liga dzsiddai csúcstalálkozóján, ahol az ukrán elnök azzal vádolta az arab vezetők egy részét, hogy szemet hunytak az orosz invázió borzalmai felett.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a NATO–Ukrajna Tanács ülése után tartott sajtóértekezleten a NATO vilniusi csúcstalálkozójának második napján, 2023. július 12-én (Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins)